Brazília prerušila klinické testy čínskej vakcíny CoronaVac, jeden z dobrovoľníkov zomrel

Vakcína
Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Kirsty Wigglesworth, File)

V Brazílii prerušili klinické testy čínskej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 po tom, ako zdravotnícke úrady zaznamenali „vážny, nepriaznivý“ incident. Informuje o tom spravodajský portál BBC, podľa ktorého zdravotnícky regulačný úrad Anvisa uviedol, že incident sa stal 29. októbra, no neuviedol podrobnosti.

Viac o téme: Koronavírus

Vakcína s názvom CoronaVac, ktorú vyvíja čínska biofarmaceutická spoločnosť Sinovac Biotech, patrí k viacerým na svete v záverečnej fáze testovania. Zástupcovia Sinovacu sa pritom vyjadrili, že sú si istí bezpečnosťou vakcíny. Firma už vakcínu využíva na očkovanie tisícok ľudí doma v rámci programu na jej núdzové použitie.

Na testovaní je viac ako 10-tisíc dobrovoľníkov

Rozhodnutie, ktoré Anvisa zverejnila v pondelok na svojej webstránke, podľa agentúry AP vyvolalo prekvapenie. Potenciálnu vakcínu by mal v Brazílii vyrábať inštitút Butantan, ktorý spravuje štát Sao Paulo, pričom tamojšia vláda reagovala, že ich mrzí, že sa o rozhodnutí dozvedeli z médií a nie priamo od regulačného úradu, ako sa v takomto prípade normálne deje. Vlastné stanovisko vydal aj Butantan, ktorého rozhodnutie tiež prekvapilo a zároveň na utorok zvolal tlačovú konferenciu.

Dimas Covas, ktorý vedie Butantan, sa podľa AP v pondelok vo vysielaní TV Cultura vyjadril, že jeden z dobrovoľníkov, ktorý sa zúčastňoval na štúdii, zomrel, no jeho úmrtie nesúviselo s vakcínou.

„Toto rozhodnutie Anvisa je podľa nás zvláštne, pretože to nesúvisí s vakcínou. V súčasnosti máme viac ako 10-tisíc dobrovoľníkov,“ skonštatoval.

Nebudú pokusnými králikmi

Vakcína už pritom v krajine vyvolala kontroverziu, keď ešte minulý mesiac prezident Jair Bolsonaro zrušil rozhodnutie svojho ministra zdravotníctva Eduarda Pazuella o nákupe 46 miliónov dávok.

„Brazílsky ľud nebude pre nikoho pokusným králikom,“ vyjadril sa vtedy Bolsonaro prostredníctvom sociálnych médií a dodal, že vakcína vyvíjaná čínskou farmaceutickou spoločnosťou Sinovac ešte neprešla etapou testovania.

Brazília patrí medzi pandémiou najhoršie zasiahnuté krajiny na svete, pričom podľa údajov Johns Hopkins University dosiaľ zaznamenala takmer 5,7 milióna prípadov nákazy koronavírusom a viac ako 162-tisíc úmrtí. Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.bbc.com.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Dimas CovasEduardo Pazuello
Firmy a inštitúcie inštitút ButantanSinovac Biotech