Británia rozšírila zoznam príznakov koronavírusu. Pridala k nim aj dočasnú stratu dvoch zmyslov

Koronavírus, test
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Veľká Británia zaradila na zoznam príznakov koronavírusu stratu čuchu a chuti.

Až doteraz medzi symptómy, na ktoré úrady ľudí upozorňovali a ktoré mali viesť k preventívnej samoizolácii, patrili len kašeľ a horúčka. Ušní, nosní a krční lekári však už dlhšie varovali, že to nie je postačujúce a pridať by sa mali ďalšie príznaky, uvádza BBC.

Odborní poradcovia teraz vláde odporučili, aby upozornenie aktualizovala. Na základe neho majú osoby s týmito príznakmi ostať doma sedem dní, aby zamedzili riziku možného prenosu vírusu na iných.

Príznakov Covid-19 môže byť viac

Strata čuchu a chuti môže byť však aj príznakom iných respiračných ochorení, napríklad bežného prechladnutia. Horúčka a kašeľ preto ostávajú podľa expertov dôležitým indikátorom koronavírusu. Ľudia chorí na COVID-19 ale môžu spozorovať aj ďalšie príznaky, medzi nimi napríklad únavu, problémy s dýchaním, bolesť žalúdka či hnačku.

Vedci z univerzity King’s College London zhromaždili informácie o symptómoch nového ochorenia.

„Máme zoznam asi 14 symptómov, o ktorých vieme, že majú súvis s pozitívnym sterovým testom,“ uviedol vedúci výskumu profesor Tim Spector. Podľa jeho slov však tieto príznaky nie sú v oficiálnych odporúčaniach zahrnuté. „Nemá význam hovoriť ľuďom, aby si dávali pozor, pokiaľ nevedia o príznakoch,“ upozornil.

Úrady tým podľa jeho názoru nielen ohrozujú ľudí, ale umožňujú tiež pokračovanie epidémie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom