Británia zatiaľ nebude očkovať deti proti koronavírusu, čaká na viac dát o bezpečnosti vakcín

Očkovanie, deti, koronavírus
Foto: Archívne, SITA/AP

Britská vláda sa rozhodla, že väčšinu detí a tínedžerov v krajine zatiaľ nebudú očkovať proti ochoreniu COVID-19. Rozhodla sa tak na základe odporúčania Spoločného výboru pre vakcináciu a imunizáciu (JCVI), ktorý tvoria odborníci.

Zdravotné výhody očkovania podľa neho u väčšiny ľudí mladších ako 18 rokov neprevyšujú riziká. Očkovanie mládeže proti COVID-19 v Spojenom kráľovstve tak počká na viac dát o jeho bezpečnosti.

Pre niektorých bude dostupné

Vakcínu proti koronavírusu však budú môcť dostať deti od 12 rokov, ktoré majú nervové poruchy, Downov syndróm, imunosupresiu a početné alebo závažné poruchy učenia. Očkovanie tiež bude dostupné pre deti, ktoré žijú v domácnosti s osobami, ktoré majú imunosupresiu.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Mládež spôsobilá na očkovanie dostane vakcínu od konzorcia Pfizer/BioNTech, ktorá jediná má povolenie britských regulátorov na použitie aj u ľudí mladších ako 18 rokov.

Uvoľnenie opatrení

Rozhodnutie neočkovať väčšinu mladých ľudí je v kontraste s konaním viacerých európskych krajín, ktoré sa rozhodli zaočkovať deti od 12 rokov. Francúzsko napríklad minulý týždeň oznámilo, že na jeseň plánuje spustiť očkovanie na stredných školách a univerzitách.

Oznámenie prišlo počas takzvaného „Dňa slobody“, keď v Anglicku uvoľnili väčšinu zostávajúcich pandemických obmedzení.

Vláda sa rozhodla uvoľniť opatrenia, pretože najmenej jednu dávku vakcíny proti koronavírusu dostalo už 88 percent dospelých obyvateľov a viac ako dve tretiny sú zaočkované úplne. Počet infekcií síce rýchlo stúpa, ale vysoká miera zaočkovanosti znamená menej vážne chorých na COVID-19 ako počas predošlých vĺn.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom