Britskí zdravotníci sa musia zaočkovať, vláda im dala čas do konca apríla

Očkovanie, koronavírus
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Britská vláda oznámila, že všetci zamestnanci zdravotníckeho systému, ktorí pracujú s verejnosťou, budú musieť byť do apríla budúceho roka zaočkovaní proti koronavírusu. Britský minister zdravotníctva Sajid Javid v utorok uviedol, že 90 percent zamestnancov štátom financovanej Národnej zdravotnej služby (NHS) už dostalo dve dávky vakcíny.

Kontakt s najviac ohrozenými

Znamená to však, že viac ako 100-tisíc zdravotníkov je nezaočkovaných.

Viac o téme: Koronavírus

Minister zdravotníctva sa pred zákonodarcami v Dolnej snemovni britského parlamentu vyjadril, že vakcinácia síce nie je pre väčšinu obyvateľov krajiny povinná, ale zdravotníci „majú osobitnú zodpovednosť“, pretože sú v kontakte s tými, ktorých infekcia koronavírusom najviac ohrozuje.

Zdravotníci dostanú dosť času

Konštatoval, že povinnosť byť zaočkovaný sa začne uplatňovať až od prvého apríla budúceho roka, čo všetkým zamestnancom v zdravotníctve poskytne čas na vakcináciu dvomi dávkami. Budú aj výnimky, a to pre ľudí, u ktorých očkovanie nie je možné zo zdravotných dôvodov, a pre personál, ktorý sa v práci nestretáva s verejnosťou.

Britská vláda už teraz vyžaduje, aby boli proti ochoreniu COVID-19 zaočkovaní zamestnanci domovov dôchodcov. Lehota na splnenie tejto povinnosti uplynie vo štvrtok. Minister zdravotníctva povedal, že od zverejnenia tohto pravidla počet nezaočkovaných pracovníkov britských domovov dôchodcov klesol z 88-tisíc na 32-tisíc.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sajid Javid