Budú sa na východe pre nezáujem zatvárať očkovacie centrá? Dáta NCZI podľa župy nereprezentujú realitu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rastislav Trnka, veľkokapacitné očkovacie centrum, Košický kraj

Podľa posledných údajov, ktoré k aktuálnej epidemiologickej situácii zverejnilo Ministerstvo zdravotníctva SR, v Čakárni na očkovanie proti ochoreniu COVID-19 je na juhovýchodnom a východnom Slovensku momentálne zaregistrovaných najmenej ľudí.

Napriek tomu župan Košického samosprávneho kraja (KSK) Rastislav Trnka opakovane vysvetľuje, že záujem o vakcináciu na východe je, no problémy sú s registráciou.

„V Košickom kraji evidujeme vysoký záujem o očkovanie, o čom svedčí aj fakt, že KSK je lídrom v očkovaní vo veľkokapacitných očkovacích centrách. Doposiaľ sme v krajských vakcinačných centrách zaočkovali viac ako 147 600 ľudí,“ hovorí Trnka.

Veľkokapacitný líder

Dohromady sa podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) nechalo zaočkovať 244 368 obyvateľov Košického kraja, čo je veľmi tesne za Prešovským krajom, teda majú tretí najvyšší počet spomedzi všetkých krajov.

Ak je teda záujem o očkovanie vysoký, no zároveň je v Čakárni registrovaných málo ľudí, niekde musí byť chyba. Kde?

„Je pravdou, že v Košickom kraji žije iná štruktúra obyvateľov, ako napríklad na západe krajiny. Mnohí  z nich majú problém s mobilitou, nevedia sa sami dostať do očkovacích centier alebo sa prihlásiť na očkovanie,“ vysvetľuje pre portál vZdravotníctve.sk Trnka.

Mobilné očkovacie tímy

V kraji sa to rozhodli riešiť dvoma spôsobmi. Jednak prostredníctvom mobilnej očkovacej služby alebo sa záujemci o očkovanie môžu prihlásiť cez svojho starostu alebo primátora a nemusia cestovať do niektorého z veľkokapacitných očkovacích centier.

Tempo očkovania prostredníctvom výjazdového tímu sa pritom postupne zvyšuje. „Kým počas aktuálne týždňa navštívia zdravotníci 30 obcí a miest, na budúci týždeň máme naplánované očkovanie v 70 obciach v kraji,“ informuje Trnka.

Prostredníctvom mobilnej očkovacej služby v Košickom kraji zaočkovali už takmer 5 400 ľudí.

Očkovací autobus

Od budúceho týždňa sa má spustiť aj projekt vakcinácie v očkovacom autobuse, od ktorého si župa sľubuje zrýchlenie a zlepšenie dostupnosti aj pre obce, v ktorých nie je možné očkovať napríklad v kultúrnych domoch či telocvičniach.

„Očkovací autobus vyrazí aj za občanmi z marginalizovaných komunít,“ informuje Trnka. Tento spôsob riešenie nezáujmu o očkovanie schvaľuje aj minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).

Po stredajšom rokovaní vlády hovoril o tom, že by sa mala zvýšiť činnosť práve mobilných očkovacích tímov. „Budeme musieť dostať vakcínu k ľuďom, skrátka tam nie je ochota cestovať, tak budeme cestovať my k nim,“ povedal pred novinármi.

Okrem toho ministerstvo plánuje spustiť očkovanie vo firmách, ktoré si o to požiadajú, ako aj spustenie vakcinácie praktickými lekármi pre dospelých a pediatrami. Čaká sa len na úpravu vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ako dodal vo štvrtok.

Výhody pre zaočkovaných

V rámci očkovacej kampane by však minimálne košická župa privítala, ak by „štát motivoval tých, ktorí sú zaočkovaní, rôznymi výhodami“. Podľa Trnku by to pomohlo zvýšiť záujem o očkovanie aj u tých, ktorí s vakcináciou ešte váhajú. A je ich zjavne dosť.

Napriek tomu, ako vyzerá Čakáreň, „Košický samosprávny kraj nateraz neplánuje zatvárať očkovacie centrá“. Vo veľkokapacitnom očkovacom centre v Košiciach očkujú všetkými registrovanými a dostupnými vakcínami každý deň v týždni.

V očkovacom centre v Michalovciach plánujú v najbližších dňoch začať očkovať už aj ruskou vakcínou Sputnik V. Otvorené ostáva aj očkovacie centrum v Spišskej Novej Vsi, kde sa očkuje vakcínou od spoločnosti Moderna.

Takmer 33 percent

O tom, že košická župa by mala v očkovaní pokračovať aj naďalej, je presvedčená aj epidemiologička Katarína Naďová. V Košickom kraji žije celkovo 804 460 (údaj z 1. januára 2020), takže aktuálne je zaočkovaných približne 32,8 percenta obyvateľov.

„Určite je to nedostatočné. Musíme mať určitú úroveň kolektívnej imunity, ktorá nám zabezpečí, že šírenie sa preruší,“ vysvetľuje epidemiologička. Cieľom Národnej stratégie očkovania je dosiahnuť zaočkovanosť na úrovni 70 percent.

Situácia však nie je až taká tragická, ako by sa mohlo zdať. Určitú prirodzenú ochranu pred koronavírusovou infekciou majú aj tí, ktorí už ochorenie COVID-19 prekonali. Podľa NCZI bolo v KSK doteraz PCR testami potvrdených 52 637 takýchto prípadov.

Na strane druhej, je dôležité aj to, kedy títo ľudia boli chorí. „Pretože od prvých ochorení na jeseň už uplynulo aj pol roka, takže aj títo ľudia sú už určitým spôsobom vlastne znova vnímaví voči tomu ochoreniu, hlavne voči novým mutáciám,“ dodala na záver Naďová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Katarína NaďováOndrej LunterRastislav TrnkaVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie BBSK Banskobystrický samosprávny kraj (VÚC)KSK Košický samosprávny kraj (VÚC)MZ Ministerstvo zdravotníctva SRNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR