Budúca koalícia sa zhodla aj na programe pre zdravotníctvo

Rokovania o zostavení vlády
Sieť Radoslav Procházka, predseda strany Most-Híd Béla Bugár, predseda strany SNS Andrej Danko a predseda strany Smer-SD Robert Fico počas tlačovej besedy v rámci druhého dňa rokovaní k programovým prioritám SITA / Ľudovít Vaniher

Zdravotným poisťovniam strany sľubujú obmedzenie ziskov. O unitárnom systéme sa nehovorí.

Strany Smer-SD, SNS, Sieť a Most-Híd spejú ku koaličnej dohode a zostaveniu vlády pre najbližšie štyri roky. V utorok večer predsedovia strán predstavili programové priority, na ktorých sa dohodli.

V oblasti zdravotníctva nastala zhoda na tom, že opozícia bude mať zastúpenie v kontrolných orgánoch Všeobecnej zdravotnej poisťovne a v Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Posun má nastať v kvalite poskytovania zdravotnej starostlivosti a pri transparentnom nakladaní s verejnými zdrojmi.

Zisk súkromných poisťovní sa má obmedziť. Zavedený bude DRG systém. Majú sa skrátiť čakacie lehoty na „zdravotné a ošetrovateľské výkony“. Zavedú sa prehľadné pravidlá pri platbách pacientov.

O zdravotníctvo sa nebijú

SNS pred voľbami sľubovala – a Smer-SD sa v uplynulom sa pokúšal – zaviesť jednu zdravotnú poisťovňu. V programových prioritách sa však unitárny systém neobjavil. Ostatné dve strany so zrušením pluralitného systému vo svojich programoch nepočítali.

V prioritách sa tiež nenachádza žiadna zmienka o platoch sestier a ostatných zdravotníckych pracovníkov.

O osobách ministrov a vedení parlamentu sa stále nehovorí. Podľa správy agentúry SITA však už budúci koaliční partneri prejavujú záujem o jednotlivé rezorty. O ministerstvo zdravotníctva neprejavila záujem žiadna zo štvorice strán.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom