Čaputová: Testovanie by malo byť dobrovoľné, neprítomnosť na testoch by nemala byť sankcionovaná (video)

Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Kancelária prezidentky SR
  • aktualizované 20. októbra 17:43

Príprava na celoplošné testovanie je detailná a Ozborojené sily SR (OS SR) tak potvrdili svoj vysoký kredit aj v rámci organizovania tejto akcie. Uviedla to na tlačovej konferencii prezidentka SR Zuzana Čaputová po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR.

Viac o téme: Koronavírus

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Ako dodala, stojí si za tým, že testovanie by malo byť dobrovoľné, a teda neprítomnosť na testoch by nemala byť sankcionovaná. OS SR nie sú podľa nej jediné, ktoré zabezpečujú úspešnosť akcie, sú nimi aj samosprávy.

Testovanie môže byť prínosom

Dôležitým bodom je pre hlavu štátu aj stav slovenského zdravotníctva. V tejto súvislosti uviedla, že „má slovo“ ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO), že akcia neohrozí poskytovanie zdravotnej starostlivosti v zdravotníckych zariadeniach.

V súvislosti s testovaním, ktoré sa počas blížiaceho sa víkendu uskutoční v najrizikovejších okresoch, Čaputová zdôraznila, že pôjde o dôležitý ukazovateľ toho, ako je Slovensko celkovo schopné zabezpečiť celoplošné testovanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Podľa hlavy štátu môže byť takéto testovanie pre Slovensko prínosom, ak sa ním neohrozí zdravotná starostlivosť.

Hrozby si kompetentní uvedomujú

Príležitosť dať sa testovať by mali podľa prezidentky využiť predovšetkým tí, ktorí sa necítia dobre, majú príznaky alebo ľudia, ktorí prichádzajú do kontaktu s mnohými inými či majú rizikové povolanie.

Prezidentka aj v utorok vyjadrila nespokojnosť s tým, že nebola vopred informovaná o celoplošnom testovaní. „Nepovažujem za správne, ak najvyšší ústavný činiteľ a hlavná veliteľka OS SR nie je vopred informovaná o pripravovanej akcii, obzvlášť, ak je informovaná výkonná moc, respektíve premiérka inej krajiny,“ skonštatovala.

Informácie, ktorými prezidentka momentálne disponuje, znamenajú podľa nej, že prípadné hrozby celej akcie si kompetentní uvedomujú a snažia sa ich manažovať. „Nie na všetky otázky ohľadom možných hrozieb, respektíve zabezpečenia a eliminovania hrozieb, už existujú odpovede. Jedna z tých pozitívnych, ktorú som dnes dostala, bolo, že nebude ohrozený personál v nemocniciach,“ uzavrela prezidentka.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičZuzana Čaputová