Čekan: Juhoafrický variant znamená novú epidémiu a sú dve možnosti, ako kontrolovať situáciu

PREMIÉR: Rokoval s odborníkmi na COVID 19
Biochemik Pavol Čekan pred rokovaním predsedu vlády SR s vedcami a odborníkmi na COVID-19 kvôli ďalším krokom a opatreniam, ktoré pomôžu zlepšiť epidemiologickú situáciu na Slovensku. Bratislava, 23. február 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková.

Juhoafrický variant znamená podľa biochemika Pavla Čekana z MultiplexDX novú epidémiu. Uviedol to po príchode na stretnutie premiéra Igora Matoviča s vedcami a odborníkmi. Tento variant bol v Tirolsku zaznamenaný už v stovkách prípadov, na Slovensku však zatiaľ potvrdený nebol.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa Pavla Čekana sú dve možnosti, ako kontrolovať takúto situáciu. Jednou z nich je oveľa dôraznejšie kontrolovať letiská, druhou možnosťou je systémovo sekvenovať. Ako biochemik uviedol, každého, kto má cestovateľskú anamnézu z krajín, kde sa vie o prevalencii takýchto infekčnejších a zároveň smrtnejších variantov, je potrebné izolovať.

„Je to nová epidémia v pandémii. Má prvú vlnu a určite nechceme, aby mala druhú vlnu,“ doplnil infektológ Vladimír Krčméry. Jedným z možných riešení je podľa neho príklad Izraela, ktorý uzavrel vzdušný priestor na 14 dní. Drastické opatrenia podľa neho pritom nemusia trvať dlho.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Pavol ČekanVladimír Krčméry