Celoplošné testovanie 5. a 6. decembra nebude, zatiaľ sa zvýši počet mobilných odberových miest (video)

COVID 19: Operácia Spoločná zodpovednosť
Atmosféra na Štátnom závodisku, kde je jedno z odberných miest COVID-19 v bratislavskej mestskej časti Petržalka počas operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá by mala zabezpečiť celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska antigénovým testom na COVID-19. Bratislava, 31. októbra 2020. Foto: SITA/Ľudovít Vaniher.
  • aktualizované 25. novembra 20:48

Ústredný krízový štáb SR v stredu rokoval aj celoplošnom testovaní, ktorého ďalšie kolá sa majú na Slovensku uskutočniť v decembri.

Viac o téme: Koronavírus

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) už pred stredajším zasadnutím vlády uviedol, že konzílium odborníkov celoplošné testovanie neodporúča a treba to zobrať vážne do úvahy. „Potrebujeme vychytávať infikovaných akýmkoľvek spôsobom, treba nájsť najefektívnejší spôsob,“ podotkol.

Matovičova kritika Sulíka

Celoplošné testovanie sa 5. a 6. decembra neuskutoční zrejme aj preto, že nemáme dostatok antigénových testov. Ako uviedol premiér Igor Matovič (OĽaNO) po rokovaní krízového štábu, minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) nie je schopný do určeného termínu zabezpečiť dostatok testov na celoplošné testovanie.

Viac o téme: Celoplošné testovanie

Matovič však podotkol , že naďalej platí rozhodnutie krízového štábu o vykonaní ôsmich miliónov testov počas decembra. „Pokúsime sa čo najskôr spustiť projekt celoplošného testovania,“ povedal premiér. Treba mať podľa neho na to však zabezpečené testy a ochranné prostriedky. Dodal tiež, že dobrovoľné plošné testovanie by boli vyhodené peniaze.

Viac mobilných odberných miest

Zásadne zvýšiť by sa ale mal počet mobilných odberových miest na testovanie antigénovými testami. Po rokovaní krízového štábu o tom informoval minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO). K dispozícii by mali byť aj mobilné tímy, ktoré budú testovať v obciach, prípadne osadách, kde by bola potreba otestovať ohnisko nákazy. Testovať by mohli aj ambulancie.

Video: Tlačová konferencia po rokovaní krízového štábu

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ústredný krízový štáb podľa ministra obrany chce, aby odberové miesta na antigénové testy neboli viazané na okresné mestá, posunúť to chcú nižšie na mestá a obce. Motiváciou by mala byť pre ľudí podľa Naďa zodpovednosť.

Mobilné odberové miesta by sa mali podľa šéfa rezortu obrany navýšiť o niekoľko stoviek, jednotlivé rezorty na tom začnú pracovať od štvrtku. Takto by sa podľa neho mohlo pretestovať do Vianoc niekoľko miliónov obyvateľov.

„Keď minister hospodárstva Sulík oznámi, že sa mu podarilo vysúťažiť testy, postupne sa môžeme pripravovať na obdobie, ktoré príde po Vianociach,“ dodal Naď.

Testovať budú môcť aj ambulancie

Minister Krajčí po krízovom štábe vyhlásil, že štát vyjde v ústrety ambulantným poskytovateľom, ktorí sa rozhodnú vo svojich ambulanciách testovať pacientov antigénovými testami. Do týchto ambulancií rezort v spolupráci s Ozbrojenými silami SR zabezpečí transport antigénových testov.

Ako Krajčí vysvetlil, ministerstvo zdravotníctva už predtým vytvorilo špeciálny kód pre všetkých ambulantných poskytovateľov, na základe ktorého im zdravotné poisťovne preplatia vyšetrenie antigénovými testami v ambulanciách. „Mnohí z ambulantných lekárov však vtedy reklamovali, že platba od poisťovní za test, ktorý by si oni sami mali zabezpečiť, je príliš nízka,“ povedal šéf rezortu.

Do otvorenej výzvy sa podľa ministra môže zapojiť každý poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. Aby mohol otvoriť mobilné odberové miesto, musí splniť určité podmienky. Keď ich splní, ministerstvo s ním podpíše zmluvu, nejde teda o súťaž, výzva je otvorená pre každého. „Tentokrát sa táto výzva rozšíri aj pre obce a mestá, ktoré majú nad päťtisíc obyvateľov,“ uzavrel minister.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MatovičMarek KrajčíRichard Sulík
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaÚstredný krízový štáb SR