Centrum pre liečbu drogových závislostí v Považskom Chlmci oslavuje 15 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fnsp zilina_modry domcek.jpg
Modrý domček Foto: FNsP Žilina

Centrum pre liečbu drogových závislostí (CPLDZ) v Považskom Chlmci v pôsobnosti žilinskej nemocnice oslavuje tento rok 15. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti usporiadalo v piatok 21. júna slávnostné stretnutie. Zúčastnili sa ho súčasní aj bývalí zamestnanci, klienti, členovia Klubu závislých, rodinní príslušníci a priatelia.

Spoločne si pripomenuli 15 rokov existencie Modrého domčeka, ako ho klienti a pracovníci zvyknú nazývať. Informovala o tom hovorkyňa FNsP Žilina Lenka Záteková.

CPLDZ sa zaoberá liečbou závislostí od alkoholu, drog a hazardných hier. Od roku 2004 v ňom klienti absolvovali v rámci 10-týždňovej liečby spolu 3284 hospitalizácií.

Väčšina je mužov, najčastejšou závislosťou alkohol

Prvenstvo patrí stále mužom (takmer 75 %), no v posledných rokoch začal narastať aj počet žien (25 %). Obe pohlavia sa zhodne pohybujú najmä vo vekovom rozmedzí 30 až 50 rokov.

Najčastejším problémom, s ktorým pacienti na liečenie prichádzajú, je až v troch štvrtinách prípadov závislosť od alkoholu (75,02 %). Nasleduje zmiešaná závislosť od viacerých návykových látok (16,7 %), patologické hráčstvo (3,67 %), závislosť od psychostimulancií, ako je pervitín či extáza (2,22 %) a ďalšie.

Fnsp zilina_modry domcek_stretnutie.jpg
Stretnutie pri príležitosti 15. výročia Modrého domčeka

Podľa slov vedúcej sestry Centra pre liečbu drogových závislostí Anny Šimkovej 15 rokov neznamená len čísla, ale najmä skutočné ľudské príbehy a osudy.

Mnoho z našich klientov sa k nám vracia na posilňovacie liečby. Navštevujú Klub závislých, ktorý pôsobí pri Modrom domčeku, alebo len ostali v kontakte a radi nás prídu navštíviť,“ uviedla Šimková.

Vidieť, kam sa posunuli, aký nový smer nabrali, založili si rodiny, našli prácu, je nesmierne silný okamih. Nabíja nás energiou a vedomím, že to má zmysel,“ dodala vedúca sestra.

Klientom venovali 131 280 hodín práce

Podľa jej slov je samotná liečba v zásade dobrovoľná. Základom je komunita, v ktorej klienti absolvujú denný program, skupinovú psychoterapiu a rôzne športové i pracovné aktivity spojené s relaxáciou.

Pacientom sa venuje profesionálny terapeutický tím lekárov, sestier, psychológov, sociálneho poradcu, liečebného pedagóga, ergoterapeuta, správcov a laického terapeuta. Rozložením na drobné môžeme povedať, že Modrý domček a jeho zamestnanci venovali pacientom a ich liečbe už neuveriteľných 131 280 hodín práce,“ uzavrela Šimková.

Okrem štandardnej liečby prebiehajú v centre tiež pravidelné stretnutia Klubu závislých. Každý štvrtok od 17:30 do 20:00 sú v centre otvorené potenciálnym záujemcom i rodinným príslušníkom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna ŠimkováLenka Záteková
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina