Červeňáková: Slovenské zdravotníctvo je stále chorľavé a neuzdravuje sa

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Elena Červeňáková
Foto: SITA/Jana Birošová

Rok 2019 bol pre slovenské zdravotníctvo ďalším rokom, keď sa tento rezort neozdravil. Naopak, je ešte „chorľavejší.“ Pre portál vZdravotnictve.sk to uviedla nezaradená poslankyňa Národnej rady SR Elena Červeňáková.

Počas vlády Petra Pellegriniho neboli schválené žiadne systémové opatrenia, ktoré by priniesli potrebnú zmenu do zdravotníctva,“ zhrnula.

Bývalej ministerke zdravotníctva Andrei Kalavskej sa podľa nej nepodarilo vyriešiť dlhodobé problémy nášho zdravotníctva, ako sú korupcia vo verejnom obstarávaní, zadlžovanie štátnych nemocníc, schátrané budovy nemocníc, skvalitnenie zdravotnej starostlivosti k spokojnosti pacienta, či motivácia zdravotníckych pracovníkov tak, aby sa zastavil odliv kvalifikovaného personálu do zahraničia.

Rozpočtu zdravotníctva chýba predvídateľnosť

Červeňáková nie je spokojná ani s rozpočtom rezortu. „Výška platieb štátu za svojich poistencov nemôže kolísať z roka na rok a nemala by byť viackrát korigovaná v priebehu rozpočtového roka,“ skonštatovala.

Plne súhlasím s názorom, že ak má zdravotníctvo skutočne napredovať, predvídateľnosť výdavkov štátu do zdravotného systému musí byť samozrejmosťou. Na neefektivitu systému doplácajú v konečnom dôsledku hlavne pacienti a zdravotnícki pracovníci,“ upozornila poslankyňa.

Aj v roku 2019 pacientov na Slovensku trápili dlhé čakacie lehoty na vyšetrenia v špecializovaných ambulanciách. Problémom bola výška úhrad a doplatkov za lieky či neinformovanosť pacienta a príbuzných v následnej starostlivosti. „Čo mohlo odradiť viacerých pacientov od vyšetrení či liečby a v konečnom dôsledku sa podieľať aj na zhoršenom zdravotnom stave populácie,“ zhodnotila Červeňáková.

Dlhodobá starostlivosť zaostáva

Mňa osobne veľmi trápi, že neprešiel zákon o zdravotnej starostlivosti. Vážne a dlhodobo chorí seniori sú jednou z najbezbrannejších skupín pacientov. Nedokážu sa dožadovať pomoci či starostlivosti, často nedokážu ani poskytnúť spätnú väzbu,“ uviedla.

Podľa nej máme nedostatok ošetrovateľských lôžok pre dlhodobo chorých mimo nemocníc. Na umiestnenie v domovoch ošetrovateľskej starostlivosti a hospicoch sa čaká pridlho.

So starnutím populácie je nesmierne potrebné rozvíjať domácu ošetrovateľskú starostlivosť ADOS. ADOS je extrémne efektívna a optimálna forma zdravotnej starostlivosti, ktorá má zároveň veľký potenciál redukovať počet hospitalizácií v systéme zdravotnej starostlivosti. Chýba nám zákon o dlhodobej starostlivosti,“ zdôraznila Červeňáková.

Mzdy sestier rástli, nie však dostatočne

V roku 2019 neprišli ani dlho očakávané zásadné opatrenia pre stabilizáciu sestier a pôrodných asistentiek. Práve ony sú aktuálne jednou z najohrozenejšou skupinou zdravotníkov na Slovensku. Ministerstvo síce zvýšilo mzdy pre sestry, avšak sesterské organizácie ako aj samotné sestry tieto koeficienty považujú za nedostatočné a nespravodlivé.

Na druhej strane, aby som bola objektívna, musím pozitívne hodnotiť to, že počas ministerky Andrey Kalavskej sa v univerzitných a fakultných nemocniciach vymenili nové polohovateľné postele pre pacientov. Nakúpili sa nové technológie, investovalo sa do obnovy urgentných príjmov a angiologických pracovísk,“ uzavrela Červeňáková.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Elena Červeňáková