Česi si môžu dať dole rúška. Riziká sú väčšie ako nákaza koronavírusom, tvrdí epidemiológ

Rúško

Podľa českého epidemiológa a vedúceho pracovnej skupiny ministerstva zdravotníctva pre uvoľňovanie epidemických opatrení Rastislava Maďara môže byť nosenie rúška za určitých okolností rizikové.

Od júla bude v Česku nosenie rúšok povinné už len v ohniskách nákazy. Nové uvoľnenie opatrení sa týka interiérov aj mestskej hromadnej dopravy s výnimkou metra, zdravotníckych a sociálnych zariadení, kde budú rúška vyžadované, uvádza Ministerstvo zdravotníctva ČR.

Riziko zdravotných komplikácií

Ako pre iDnes.cz vysvetlil epidemiológ Rastislav Maďar, o zmene pravidiel v nosení rúšok rozhodlo aj riziko zdravotných komplikácií v uzavretých priestoroch.

V kombinácii s horúcim počasím sa môžu objaviť napríklad mdloby či sťažené dýchanie, čo je podľa odborníka horšie než nákaza vírusom.

Rúška budú v Česku preto povinné už len v metre, ktoré je klimatizované a dochádza v ňom k výraznej cirkulácii vzduchu.

V MHD bude rúško dobrovoľné

Kto chce, nech si ho dá. Kto nechce a môže si udržať odstup dva metre a viac, nech si ho nedáva. Je lepšie napríklad nejazdiť preplnenými spojmi a počkať si na ďalšie. Momentálne nie je nutné vyžadovať rúško povinne u všetkých a za každých okolností,“ uviedol na adresu rúšok Maďar.

V Moravskosliezskom kraji platí sprísnený režim

Podľa štatistík má Česko aktuálne viac ako 11 800 potvrdených prípadov koronavírusu, z toho vyše 3 700 aktívnych. Vírus si v krajine doteraz vyžiadal 349 úmrtí.

Podľa Ministerstva zdravotníctva ČR je aktuálna epidemiologická situácia v Českej republike stabilná, lokálne ohniská sa však vyskytujú v Moravskosliezskom kraji, kde platí sprísnený režim.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Maďar
Firmy a inštitúcie Ministerstvo zdravotníctva ČR