Česi neuspeli na Európskom súde pre ľudské práva, zamietol ich sťažnosti voči povinnému očkovaniu detí

očkovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) sa postavil na stranu Českej republiky v súvislosti s povinnosťou očkovania detí predškolského veku. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

So sťažnosťou sa na súd obrátili rodiny, ktoré dostali pokuty alebo ich deti odmietli prijať do predškolských zariadení, pretože neboli zaočkované. Všetky prípady sa týkali obdobia pred pandémiou.

Každé dieťa musí byť chránené

Súd vo svojom rozhodnutí uvádza, že české predpisy síce zasahujú do práva na súkromie, no zároveň existuje potreba ochrany verejného zdravia. Povinnosť očkovania sa dá podľa súdu v demokratickej spoločnosti považovať za nevyhnutnosť. „Hlavným cieľom musí byť, aby bolo každé dieťa chránené proti vážnym ochoreniam, či už prostredníctvom očkovania alebo kolektívnej imunity,“ konštatoval súd.

Rozhodnutie, ktoré sudcovia schválili v pomere 16 ku 1, je prvým rozhodnutím ESĽP v súvislosti s povinným očkovaním proti detským chorobám, pripomína BBC.

Jedna z prvých sťažností bola z roku 2013

Verdikt je konečný. Napriek tomu, že povinné a nedobrovoľné očkovanie je istým narušením telesnej integrity a vzťahuje sa naň článok osem Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv, súd uznal, že Česká republika svojím rozhodnutím vyžadovať očkovanie u detí len „presadzuje legitímne záujmy ochrany zdravia a práv ostatných ľudí“, cituje rozhodnutie český spravodajský portál TN.cz. Podľa súdu je pritom potrebné poukázať „na to, že očkovaciu povinnosť v Českej republike podporujú zdravotnícke úrady“.

Jednu z prvých sťažností poslal ESĽP v roku 2013 Pavel Vavřička. Ten v roku 2003 nenechal svoje dve deti zaočkovať proti tetanu, detskej obrne a vírusovej hepatitíde typu B. Krajská hygienická stanica mu následne udelila pokutu a muž sa preto obrátil na české súdy.

Súdy by mali prestať tlačiť na rodičov

I keď Ústavný súd Českej republiky v roku 2011 samotnú povinnosť dať deti zaočkovať nespochybnil, súdy by podľa neho mali v dobre odôvodnených prípadoch prestať pokutovať a tlačiť na rodičov, ktorí odmietajú povinnú vakcináciu svojich detí.

Medzi povinné patria v Česku očkovania detí proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne, žltačke typu B a ochoreniam, ktoré spôsobujú baktérie Haemophilus influenzae. Povinná je aj vakcinácia proti osýpkam, rubeole a mumpsu. Výnimka platí len pre tých, ktorí tak nemôžu spraviť zo zdravotných dôvodov.

V Nemecku hrozí pokuta 2 500 eur

Vakcínu im však nesmú podať nasilu a nezaočkované deti tiež nesmú vylúčiť zo vzdelávacieho procesu, keď dosiahnu vek pre navštevovanie základnej školy.

Česká republika pritom nie je jedinou krajinou Európskej únie, kde platí povinné očkovanie detí. Vlani začal v Nemecku platiť zákon, ktorý vyžaduje, aby rodičia dali deti zaočkovať proti osýpkam, inak im hrozí pokuta do výšky 2 500 eur. V súvislosti s nedávnymi epidémiami osýpok tiež svoje vakcinačné predpisy upravili vo Francúzsku a Taliansku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ESĽP Európsky súd pre ľudské práva