Česi očakávajú nárast prípadov s Covid-19, do konca apríla môžu mať až 14-tisíc nakazených

Ilustračná fotografia. Foto: SITA (AP Photo/Jens Meyer)

Česko zvláda vývoj epidémie nového koronavírusu dobre, skonštatoval v stredu minister zdravotníctva Adam Vojtěch.

„Počet nových pacientov rastie relatívne pomaly, aj v kontexte s počtom vykonaných testov,“ vysvetlil s tým, že podľa súčasných prepočtov by mohlo byť v krajine do konca apríla vyše 14-tisíc potvrdených prípadov nákazy.

Viac o téme: Koronavírus

Infikovaní podľa odhadov v súčasnosti nakazia zhruba jedného človeka, pričom ešte pred dvoma týždňami to bolo dva a pol. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz.

Nevylučujú masívny nárast chorých

Počet pozitívnych záchytov z počtu vykonaných testov je podľa ministra stabilný či trochu klesá. „Nikdy nemôžeme vylúčiť, že dôjde k masívnejšiemu nárastu, ale dovoľujem si tvrdiť, že rozhodne nemierime talianskym alebo španielskym scenárom, ale že sa nám darí krivku držať na lineárnej fáze,“ doplnil Vojtěch.

Zároveň pritom vyjadril spokojnosť s tým, že sa v Česku darí zvyšovať počet testovaných – v utorok v krajine podľa neho otestovali vyše šesťtisíc ľudí. Plošné testovanie však ministerstvo v tejto chvíli neplánuje. Nepovažujú ho totiž za efektívne a kapacity sú obmedzené.

Ohrození sú najmä seniori

Podľa Vojtěcha je pozitívne aj to, že v celkovom porovnaní nakazených sa v Česku nezvyšuje percento nakazených seniorov. Podiel nakazených seniorov môže však stúpnuť na zhruba 40 percent, upozornil na spoločnej tlačovej konferencii riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislav Dušek.

Zatiaľ čo pred 12. marcom podľa prepočtov mohol jeden infikovaný nakaziť ďalších 2,64 ľudí, v súčasnosti je to asi 1,1, čo je podľa Dušeka veľmi optimistické. Ak by sa tento model naplnil, znamenalo by to, že do polovice apríla by lekári odhalili približne 8 000 nakazených a do konca apríla 14 200.

Odborníci pritom počítajú s výkyvmi oboma smermi – v optimistickom scenári by to bolo 7 200 prípadov na konci apríla a v horšom prípade 30-tisíc. „I toto číslo by český zdravotný systém mal zvládnuť,“ poznamenal Dušek.

Úmrtnosť je nízka, zdravotníctvo je pripravené

S tým súhlasí aj predseda Českej spoločnosti anestéziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny Vladimír Černý, podľa ktorého je kapacita zatiaľ dostatočná a kvalita starostlivosti rovnaká ako normálne.

O hranici vyčerpania systému by sa podľa neho mohlo začať hovoriť pri 45-tisíc pacientoch. Väčšina pacientov (59 %) je podľa Černého v ľahkom stave, najviac ohrození sú pacienti s vysokým krvným tlakom a cukrovkou.

Úmrtnosť na 100-tisíc obyvateľov je v Českej republike v súčasnosti podľa Dušeka 0,25 a je teda veľmi nízka. Česko zatiaľ eviduje 3 330 potvrdených prípadov nákazy a 32 mŕtvych. Vyliečilo sa 45 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam Vojtěch