České ministerstvo zdravotníctva odporúča pozastaviť očkovanie, samotný minister však nesúhlasí

Vakcína, koronavírus, Pfizer-BioNTech
Foto: ilustračné, SITA/AP

České ministerstvo zdravotníctva odporučilo prerušiť očkovanie prvou dávkou vakcíny proti novému koronavírusu aj pozastaviť rezervácie na očkovanie. Dôvodom je nedostatok očkovacích látok. Prednosť má očkovanie druhou dávkou. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Hovorkyňa rezortu Barbora Peterová pre televíziu Nova povedala, že očkovanie prvou dávkou pozastavia „v Prahe a prípadne aj ďalších krajoch, ktoré nemajú dostatok očkovacej látky“.

Viac o téme: Koronavírus

„Prerušenie očkovania prvou dávkou a pozastavenie rezervácií na očkovanie prvou dávkou odporúča ministerstvo zdravotníctva stlmiť po dobu nasledujúcich 14 dní,“ informovala. Ako dodala, zhodnotenie situácie v danom kraji patrí primárne krajskému koordinátorovi vakcinácie.

Nesúhlas s prerušením

Minister zdravotníctva Jan Blatný so správou o prerušení očkovania nesúhlasí.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Nemyslím si, že by ministerstvo odporučilo prerušiť vakcináciu. Nemyslím si, že by v Českej republike bol nedostatok vakcín taký veľký, aby sa prerušilo očkovanie. My len upozorňujeme na to, že termínov je teraz o niečo menej, ale nie, že by sa malo prerušiť očkovanie. To by som sa skoro proti tomu ohradil,“ povedal v stredu pre Českú televíziu.

Nedostatok vakcín

Petra Pecková však pre Radiožurnál povedala, že na „videokonferencii s hajtmanmi, ministerstvom zdravotníctva a pánom premiérom padol jasný pokyn. Vakcín je v súčasnej dobe málo a na rade sú tí, ktorí potrebujú preočkovanie“. Očkovanie bude podľa nej spomalené, niekde pozastavené.

České kraje majú problém s nedostatkom vakcín už niekoľko dní a rušia pre to rezervácie, pripomína TN.cz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom