Českému pacientovi s Covid-19 sa zlepšil stav po tom, ako dostal experimentálny liek remdesivir

pacient, zdravotná sestra
Foto: ilustračné, Getty images

Český pacient s ochorením COVID-19, ktorý dostáva experimentálny liek, už nepotrebuje mimotelový obeh. Informuje o tom spravodajský portál iDNES.cz s odvolaním sa na hovorkyňu Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe Mariu Heřmánkovú. „Stav taxikára sa zlepšil natoľko, že mohol byť odpojený od prístroja ECMO,“ povedala s tým, že muž zostáva na pľúcnej ventilácii. „O 12:30 bude tlačová konferencia za prítomnosti ošetrujúceho lekára,“ oznámila tiež.

Prístroj pre pacientov v najvážnejšom stave

Pražský taxikár je jediným pacientom v Česku, pre ktorého lekári dostali liek remdesivir. Muža najprv 10. marca prijali do Thomayerovej nemocnice v Prahe-Krči s podozrením na zápal pľúc, po piatich dňoch ho prevzala Všeobecná fakultná, kde ho napojili na ECMO.

Viac o téme: Koronavírus

Týchto prístrojov pre pacientov s COVID-19 v najvážnejšom stave je podľa iDNES.cz v Česku 74. Pre ďalšie vážne prípady sú potrebné pľúcne ventilátory či podávanie kyslíka.

Hovorkyňa už skôr informovala, že pacient dostáva liek v pravidelných dávkach, pričom celkovo by mu mali podať desať infúzií, poslednú 2. apríla. Jeho stav sa zlepšil po podaní štvrtej dávky lieku.

Liek mal slúžiť na liečbu eboly

Nemocnica získala povolenie použiť experimentálny liek od americkej firmy Gilead. Spoločnosť však zároveň v nedeľu oznámila, že „pre prílišný záujem v posledných dňoch“ prestáva udeľovať povolenia na pokusnú liečbu. Výnimkou budú tehotné ženy a deti do 18 rokov.

Remdesivir je antivirotikum, ktoré zabraňuje množeniu vírusu. Pôvodne mal slúžiť na liečbu eboly v Kongu, epidémiu sa však podarilo zastaviť a testy lieku prerušili.

Ukázalo sa však, že fungoval aj proti koronavírusom spôsobujúcim SARS a MERS, podobným tomu, ktorý vyvoláva ochorenie COVID-19. Klinicky ho testujú na pacientoch v Číne a výsledky testov by mohli byť podľa skorších informácií známe v apríli.

V Česku do piatku potvrdili 2 062 prípadov nákazy koronavírusom. Desať ľudí sa zatiaľ uzdravilo a deväť ochoreniu podľahlo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marie Heřmánková