Česko má dva nové prípady koronavírusu, objavil sa už aj na Ukrajine

Koronavírus, Covid 19
Fotografia koronavírusu Covid19 Foto: SITA/AP

aktualizované 3. marca 19:18

V Česku potvrdili ďalšie dva prípady nákazy novým koronavírusom. Štvrtou bola 53-ročná žena v Masarykovej nemocnici v Ústí nad Labem. Informuje o tom Česká televize s odvolaním sa na primára oddelenia nemocnice Pavla Dlouhého.

Žena bola v Taliansku v rovnakom hoteli ako muž z Děčína, u ktorého sa nákaza potvrdila v nedeľu. Je tiež jednou z 28 ľudí, u ktorých sa čakalo na výsledky testov. Všetky by mali byť známe v utorok ráno.

Pacientka sa z Talianska vrátila v piatok. Mala horúčku, zimnicu, bolesti svalov a kĺbov. Námestník ministra zdravotníctva Roman Prymula pre ČT uviedol, že jej stav nie je vážny.

U Ekvádorčanky boli pozitívne až opakované testy

Piatym prípadom je ekvádorská spolucestujúca Američanky, ktorá bola jednou z prvých prípadov v Česku. Pôvodne jej testy vyšli negatívne, až opakované testovanie preukázalo koronavírus.

Ako informuje ČT, s dvojicou cestovala ďalšia študentka, u nej testy zatiaľ koronavírus nepotvrdili.

V karanténe sa ocitli vodič autobusu, ktorým dievčatá cestovali, ako aj 18 cestujúcich, dvaja taxikári a čašník v reštaurácii, kde boli na obede. Byt, ktorý si v Prahe prenajali, je prázdny a budú ho dezinfikovať.

Ďalší sused Slovenska má koronavírus: Ukrajina

Prvý prípad koronavírusu má už aj Ukrajina. Informovala o tom agentúra Unian. Zástupca ministra zdravotníctva Viktor Liaško potvrdil, že jeden zo štyroch podozrivých prípadov sa potvrdil.

Pacientom je muž, ktorý sa vrátil zo zahraničia. Na hraniciach mu zmerali teplotu, ale nebola zvýšená. Zdravotné problémy sa uňho objavili až po návrate domov. Keďže sa však v zahraničí pohyboval v oblastiach zasiahnutých koronavírusom, spolu s rodinou sa po návrate izolovali od okolia. Na druhý deň sa uňho objavili symptómy Covid-19.

Podľa úradov muž cestoval do Talianska, odtiaľ letecky do Rumunska, odkiaľ sa autom vrátil na Ukrajinu.

V Číne epidémia ustupuje

V Číne, kde sa nový koronavírus objavil, už epidémia stráca dych. V utorok krajina hlásila 125 nových prípadov, čo je najmenej od 20. januára, uvádza agentúra AP.

V ďalších krajinách však vírus postupuje ďalej a dobýja nové. Počet prípadov vzrástol k v Južnej Kórei, Taliansku aj Iráne. Po prvý raz sa objavil v New Yorku, v Moskve a v Berlíne. Prvé prípady hlásia aj z Lotyšska, Indonézie, Maroka, Tuniska, Senegalu, Jordánska a Portugalska.

Celkovo od objavenia vírusu ochorelo 92 314 ľudí. Do utorka večera zomrelo 3 131 pacientov. Smrtnosť tak zotrváva na 3,4 %. Úplne vyliečených je 48 190 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam VojtěchRoman Prymula