Česko vo štvrtok odštartuje veľké testovanie národa na koronavírus, výsledky budú už v máji

Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Rodrigo Abd)

V Českej republike sa vo štvrtok začne plošné testovanie na ochorenie COVID-19, ktorého cieľom je zmapovať jeho výskyt v rámci celého obyvateľstva.

Testovanie bude trvať 14 dní a zapojiť by sa doň malo až 27-tisíc ľudí. Výsledky by mali byť známe začiatkom mája, informuje spravodajský portál Novinky.cz.

Očakávajú nízky podiel nakazených

Námestník ministra zdravotníctva Roman Prymula očakáva, že testovanie ukáže nízky podiel osôb s protilátkami proti novému koronavírusu.

To, čo čakáme je, že sa budeme pohybovať niekde medzi promile a percentami,“ vyjadril sa politik s tým, že na miestach, kde bola epidémia, to môže byť vyššie. Desiatky percent ale neočakáva.

Podľa ministra zdravotníctva Adama Vojtěcha je význam štúdie strategický, pretože ukáže, v akom bode epidémie sa krajina nachádza. Ak by bol výskyt ochorenia nízky, dá sa čakať ďalší nárast prípadov.

Účastníci sa výsledok dozvedia do pol hodiny

Testovanie sa uskutoční na viacerých miestach – v Prahe, Brne, Olomouci, Litoměřiciach, Litoveli a Uničove. Ľudia z vybraných lokalít vo veku 18 – 89 rokov sa môžu na štúdii zúčastniť dobrovoľne.

V Prahe a Brne budú testovať aj deti. Testovanie absolvujú aj chronickí pacienti z Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM). Súčasťou testu bude tiež jednoduchý dotazník. Účastníci sa výsledok vyšetrenia dozvedia do pol hodiny.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam VojtěchRoman Prymula
Firmy a inštitúcie Ministerstvo zdravotníctva ČR