Česko znova hlási vyše 3 200 nakazených, vláda dokonca musela sprísniť opatrenia

česko, rúško, koronavírus

Počet novo potvrdených infekcií ochorením COVID-19 v Českej republike pokračuje v raste.

Viac o téme: Koronavírus

Ako informuje spravodajský portál iDNES.cz, v stredu pribudlo 3 276 nových prípadov, čo je dvojnásobne viac ako pred týždňom. Počet nových prípadov v prepočte na 100-tisíc obyvateľov za uplynulých sedem dní stúpol na 134.

Pribúdajú aj hospitalizácie

Na vzostupe sú aj hospitalizácie. V nemocniciach je podľa údajov českého ministerstva zdravotníctva 726 pacientov s COVID-19, pričom 114 z nich leží na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

V troch najviac postihnutých krajoch – Moravskosliezskom, Juhomoravskom a v Prahe – sa podľa Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS) plnia nemocničné lôžka a hrozí obmedzenie zdravotnej starostlivosti.

Vzniká komunitné šírenie vírusu

Šéf ÚZIS Ladislav Dušek v stredu varoval, že v niektorých krajoch je vírusová nálož taká veľká, že prakticky vzniká komunitné šírenie. Podľa jeho rizikového scenára bude začiatkom novembra v nemocniciach 1 200 ľudí s COVID-19 a 250 z nich na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Za ostatných sedem dní v dôsledku COVID-19 zomrelo 58 ľudí, čo je takmer o tretinu viac ako za celý september a viac ako dvojnásobok počtu úmrtí za celý august.

Vláda sprísnila opatrenia

Vzhľadom na zhoršujúcu sa epidemickú situáciu česká vláda v stredu schválila niekoľko nových opatrení. Od pondelka bude napríklad vo všetkých interiéroch povinné nosenie respirátora. Krajské hygieny zintenzívnia kontroly a sprísnia postihy za porušovanie opatrení.

Platnosť testov na koronavírus bude kratšia, v prípade antigénových to bude 24 hodín a pri PCR testoch tri dni, a od novembra až na výnimky nebudú hradené zo zdravotného poistenia. Riaditelia škôl budú môcť predĺžiť budúcotýždňové jesenné prázdniny z troch dní na týždeň.

Situácia sa zhoršuje napriek pokračujúcemu očkovaniu. Plne zaočkovaných je v Česku 6,04 milióna obyvateľov. Od odštartovania vakcinácie už v krajine podali viac ako 12 miliónov dávok vakcín a v stredu očkovanie absolvovalo cez 20-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ladislav Dušek
Firmy a inštitúcie Ministerstvo zdravotníctva ČRÚstav zdravotníckych informácií a štatistiky (ÚZIS ČR)