Český taxikár liečený remdesivirom je už doma. Boj sa ešte neskončil, povedal 53-ročný pacient

Ilustračné foto: Claudio Furlan/LaPresse via AP

Taxikára, ktorý bol ako prvý český pacient liečený remdesivirom, prepustili po dvoch mesiacoch z nemocnice do domácej liečby. Absolvoval dva negatívne testy na Covid-19 a je oficiálne považovaný za vyliečeného.

Podľa lekárov má ešte pred sebou 53-ročný muž z Prahy náročnú rehabilitáciu. Bude musieť cvičiť, aby nabral stratenú svalovú hmotu, a takisto ešte nejaký čas ostane pod dohľadom lekárov, pretože u pacientov s vážnym priebehom infekcie môže koronavírus napáchať škody na pľúcnom tkanive.

Na remdesivir čakali desať dní

Do Všeobecnej fakultnej nemocnice (VFN) v Prahe muža previezli 15. marca. Vzhľadom na jeho vážny priebeh ochorenia musel byť napojený na mimotelový obeh a stal sa prvým pacientom, ktorému v Česku podali nádejný experimentálny liek remdesivir.

Podľa docenta Martina Balíka, vedúceho lekára intenzívnej starostlivosti vo VFN Praha, čakali na doručenie remdesiviru desať dní a kým ho nemali, pacienta liečili inými dostupnými prostriedkami.

Či bol za úspechom taxikárovej liečby skutočne remdesivir, lekári netušia. Muž ho totiž dostal už v čase, keď bol z najhoršieho vonku.

Momentálne leží v rovnakej pražskej nemocnici už druhý pacient napojený na mimotelový obeh, ktorý takisto dostáva remdesivir.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

K povolaniu taxikára sa už nevráti

„Som šťastný,“ povedal počas prepúšťania z nemocnice vyliečený pražský taxikár, ktorý sa najviac tešil na zvítanie s rodinou, ktorá medzičasom ochorenie Covid-19 takisto prekonala.

„Boj sa ešte neskončil a plne si to uvedomujem,“ dodal na margo svojej rekonvalescencie.

K bývalému povolaniu taxikára sa už nechce vrátiť, chcel by sa však naďalej živiť šoférovaním a po úplnom uzdravení plánuje rozvážať krv.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom