Chirana Medical vyrobila 300 pľúcnych ventilátorov, mohli by pomôcť aj iným krajinám

PREMIÉR: Navštívil spoločnosť Chirana Stará Turá
Zamestanec spoločnosti priváža dýchací prístroj pred brífingom, na ktorom generálny riaditeľ spoločnosti Chirana Stará Turá, predseda vlády SR a minister zdravotníctva SR podpísali zmluvu o záväzku vyrábať a dodať spoločnosťou 300 pľúcnych ventilátorov do slovenských nemocníc pre pacientov aj v súvislosti s ochorením COVID-19 spôsobeným koronavírusom (2019-nCoV). Stará Turá, 4. apríl 2020. Foto: SITA/Martin Medňanský

Spoločnosť Chirana Medical v Starej Turej v okrese Nové Mesto nad Váhom vyrobila do konca júna všetkých 300 pľúcnych ventilátorov, ako sa k tomu zaviazala v zmluve s ministerstvom zdravotníctva. Ministerstvo má aktuálne k dispozícii 145 ventilátorov, ktoré ešte dodá do nemocníc. Za 300 pľúcnych ventilátorov Chirana Aura v štyroch verziách zaplatil rezort zdravotníctva viac ako 9 miliónov eur.

V súčasnosti sa podľa hovorkyne ministerstva zdravotníctva Zuzany Eliášovej vedie diskusia o možnom poskytnutí týchto prístrojov krajinám, ktoré ich potrebujú, konečné rozhodnutie v tejto záležitosti však ešte nepadlo.

Pôvodný model Inštitútu zdravotnej politiky

„Ventilátory sú distribuované do štátnych nemocníc s prihliadnutím na dostupnosť kyslíkových a vzduchových rozvodov, možnosti zvýšenia počtu lôžok anestéziológie a intenzívnej medicíny, aktuálne prístrojové a personálne vybavenie,“ informovala agentúru SITA hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Rezort vedený Marekom Krajčím si prístroje objednával začiatkom apríla. V tom čase platil model Inštitútu zdravotnej politiky, podľa ktorého malo Slovensko začiatkom júla potrebovať viac ako tisíc pľúcnych ventilácií, pričom nemocnice ich mali len asi 500. Tento scenár sa nenaplnil, pľúcnu ventiláciu napokon potrebovalo len niekoľko pacientov s potvrdeným ochorením Covid-19.

Inštitút odvtedy svoju prognózu o počte nakazených koronavírusom aj hospitalizovaných niekoľkokrát výrazným spôsobom upravoval smerom dolu. Aktuálne je na Slovensku hospitalizovaných šesť pacientov s ochorením Covid-19, z nich sú na jednotkách intenzívnej starostlivosti traja pacienti, po dlhšom čase jeden pacient potrebuje umelú pľúcnu ventiláciu.

Rozhodujúci prístroj pri záchrane pacientov

Pľúcne ventilátory sú rozhodujúcimi prístrojmi pri záchrane pacientov, ktorým zlyhávajú pľúca v dôsledku ochorenia Covid-19.

O dohode s vedením slovenskej spoločnosti Chirana Medical o ich produkcii pre slovenské nemocnice informoval začiatkom apríla po návšteve spoločnosti v Starej Turej predseda vlády Igor Matovič. Tradičný slovenský výrobca zdravotníckej techniky zvýšil výrobu ventilátorov štvornásobne na úkor inej produkcie.

Zo slovenských nemocníc už ventilátory dostali napríklad Univerzitná nemocnica L. Pasteura z Košíc, Fakultné nemocnice v Prešove, Nových Zámkoch a ďalšie. Prístroje pôjdu ešte napríklad do Fakultnej nemocnice v Trnave či Trenčíne.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Zuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Chirana MedicalMZ Ministerstvo zdravotníctva SR