Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kapralny
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: GettyImages
30. 05. 2019 11:49 Ostatné od vZdravotnictve.skSITA

Chirurgická liečba syndrómu karpálneho tunela môže ísť aj endoskopicky

Nie vo všetkých zdravotníckych zariadeniach však na to majú personálne vybavenie

Syndróm karpálneho tunela naberá v súčasnosti rozmery civilizačnej choroby. Postihuje najmä ľudí, ktorí pracujú manuálne a stereotypne. Avšak v poslednom období sa čoraz častejšie vyskytuje aj u ľudí pracujúcich s počítačom, ktorí nesprávne držia myš.

Podľa štatistík, takmer polovicu prípadov chorôb z povolania na Slovensku tvoria ochorenia horných končatín z dlhodobého nadmerného a jednostranného zaťaženia. Spomedzi nich dominuje syndróm karpálneho tunela. Patrí tak medzi najčastejšie ochorenia, ktoré postihujú zápästie a ruku.

Prejavuje sa nočnými bolesťami, oslabením ruky či tŕpnutím prstov. Po vyčerpaní všetkých možností konzervatívnej liečby nastupuje operačná liečba, ktorá sa doteraz robila len otvorením ruky. V poslednom období nastupuje moderná a šetrnejšia metóda – endoskopia. Využíva sa pritom metóda dvoch alebo aj len jedného portálu.

Prechod k jednodňovej chirurgii

„Základným chirurgickým cieľom je uvoľnenie stredného nervu, zníženie tlaku na nerv z okolia v úžine karpálneho kanála metódou prerušenia najväčšieho karpálneho extrakapsulárneho väzu,“ vysvetľuje chirurg Jaroslav Cigaňák.

Táto metóda umožňuje kompletné preťatie všetkých troch častí väzivových pruhov medzi karpálnymi kostičkami. Je tým vytvorený základný predpoklad pre úľavu od tŕpnutia prstov, bolestí, od neschopnosti udržať predmety v ruke.

Mys_ruka.jpg
Foto: Pixabay.com

Takáto operácia je kratšia, bezpečnejšia a minimálne invazívna. Výhodou pre pacienta je aj to, že pooperačný priebeh je bez akejkoľvek fixácie ruky. Potrebné je len sterilné krytie ranky bežnou náplasťou. Pacient po zákroku okamžite začína s precvičovaním ruky a prstov.

Návrat do bežného pracovného života je pomerne krátky a bežne sa pohybuje od jedného do troch týždňov. V prípade namáhavo manuálne pracujúcich to však môže byť aj dlhšie, upozornil Cigaňák.

Neoperujú takto všade

Union zdravotná poisťovňa zazmluvnila endoskopickú operáciu syndrómu karpálneho tunela vo všetkých 118 zariadeniach jednodňovej zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Ako povedala členka predstavenstva poisťovne Elena Májeková, samotní pacienti uprednostňujú jednodňovú chirurgiu.

„Táto operačná metóda prináša výhodu poistencom aj zamestnávateľom, nakoľko po operácií je pri endoskopii výrazne kratšia práceneschopnosť zamestnancov,“ dodala Májeková.

Ako však upozornila, endoskopickú operáciu syndrómu zatiaľ nerobia všade. Na túto metódu je nevyhnutné materiálne no najmä personálne dovybavenie zmluvných poskytovateľov.

„Z našej strany však problém nie je a podporujeme tieto moderné techniky, je to prínos pre našich poistencov,“ povedala Májeková.

Netreba hneď operovať

Nie vždy sa musí syndróm karpálneho tunela riešiť hneď operačne. Existuje aj konzervatívna liečba. Dôležitá je najmä rehabilitácia a to nielen ruky, ale aj krčnej chrbtice.

„Fyzioterapia pri karpálnom tuneli zmierňuje až odstraňuje zatuhnutia svalov a šliach a tak znovu obnovuje funkciu ruky,“ vysvetlila fyzioterapeutka Lucia Merceková.

Cvičenie uvoľňuje štruktúry, ktoré boli opuchom utlačené. „Fyzioterapia môže byt zameraná aj preventívne v exponovaných profesiách,“ uzavrela Merceková.

Odporúčané články

Najčastejšou chorobou z povolania je syndróm karpálneho tunela Union bude ďalej presviedčať poistencov na test na okultné krvácanie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Tigrica ušla z národného parku a unavená prespala celý deň v posteli vystrašeného Inda Video: Bezpečne a v limite, Sagan aj na zadnom kolese splnil v 13. etape Tour de France misiu Čaputová by nemala zasahovať do vnútorných problémov iných štátov, podľa Danka môže poškodiť vzťahy Glosa: Silikónové implantáty by nemali byť dôvodom na preukaz ŤZP Gál rozhodol o nevyhostení Vinogradova, podľa právnikov to môže spôsobiť medzinárodnú blamáž Prezidentka Čaputová rozumie túžbam komunity LGBTI, zároveň chápe aj obavy o stav rodín

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X