Chránim seba, chránim teba. Česi bojujú proti koronavírusu aj aplikáciou eRouška

Múr Johna Lennona
Rúško "ozdobilo" v Prahe aj múr Johna Lennona. Foto: SITA/AP.

V Česku pomáha v boji proti ochoreniu Covid-19 aj nová aplikácia eRouška, ktorá je súčasťou systému „chytrej“ karantény ministerstva zdravotníctva. „Keď stretnete niekoho, u koho sa neskôr potvrdí koronavírus, hygienická stanica vás bude môcť telefonicky kontaktovať,“ uvádza sa na webe k novej aplikácii s tým, že stačí aj keď ste s niekým stáli iba v rade v obchode.

Aplikáciu si stiahol aj minister zdravotníctva Adam Vojtěch. „Čím viac nás ju bude používať, tým funkčnejšiu vytvoríme sieť, ktorá nás bude vzájomne chrániť,“ napísal na Twitteri s tým, že ľudia môžu pomôcť aj tým, že o aplikácii povedia svojej rodine a kamarátom. „Každý, kto si eRoušku nasadí, sa aktívne zapája do boja proti koronavírusu,“ vysvetlil.

Vaša eRouška si pamätá ostatné

A ako aplikácia funguje? Vďaka Bluetooth si vaša eRouška pamätá ostatné, ktoré ste stretli a uľahčí to hygienickej stanici dohľadanie rizikových kontaktov.

Viac o téme: Koronavírus

„Ak sa u vás koronavírus potvrdí, pracovník hygienickej stanici vás požiada o prehľad ľudí, ktorých ste v posledných dňoch stretli. Vy mu jednoducho na jeden klik odošlete anonymný zoznam uživateľov aplikácie, s ktorými ste boli v rizikovom kontakte. Vrátane tých, ktorých osobne nepoznáte, iba ste s nimi napríklad cestovali autobusom.“

Aplikácia o vás nezbiera informácie

Aplikáciu vytvorili dobrovoľníci spolupracujúci na platforme  Covid19CZ pod záštitou českého ministerstva zdravotníctva.

A čím sa líši od ostatných podobných aplikácii? „eRouška nesleduje a nezbiera informácie o vašej polohe, ale iba anonymne zisťuje, s ktorými ďalšími užívateľmi ste prišli do bližšieho kontaktu,“ vysvetľujú s tým, že aplikácia k správnemu fungovaniu nepotrebuje pripojenie k internetu, takže funguje napríklad aj v metre.

Dôležité je, že nikto sa z aplikácie nedozvie, že ste nakazený koronavírusom. „Ak ochoriete, vaša totožnosť je známe iba pracovníkom hygienickej stanice,“ uisťujú na webe o aplikácii. „Tak ako doposiaľ, kritické kontakty sa nedozvedia, kto ich mohol nakaziť, ani kde a kedy a vaša identita je ochránená,“ dodávajú k najčastejším otázkam.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adam Vojtěch