Chrípka môže byť aj smrteľná, najlepšou prevenciou podľa epidemiologičky je očkovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Chrípka, chorobnosť
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V uplynulej chrípkovej sezóne 2018/2019 zomrelo na chrípku sedem ľudí v Banskobystrickom samosprávnom kraji. Laboratórne bol identifikovaný vírus chrípky u 147 pacientov, pričom 10 prípadov prebehlo pod obrazom ťažkého akútneho respiračného zlyhania, tzv. SARI.

Bezprostredná príčina smrti

Ako agentúru SITA informovala vedúca Oddelenia epidemiológie banskobystrického Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) Mária Avdičová, z identifikovaných vírusov chrípky jednoznačne prevládal vírus chrípky typu AH1N1.

„Z uvedených 147 prípadov sedem pacientov svojmu ochoreniu podľahlo, ani jeden z nich nebol proti chrípke očkovaný,“ uviedla Avdičová s tým, že počet úmrtí zapríčinených chrípkou nie je presný a je značne podhodnotený.

V mnohých prípadoch aj preto, že sa chrípka neuvádza ako bezprostredná príčina smrti. Často je to skôr sekundárny bakteriálny zápal pľúc, metabolický rozvrat, zlyhanie srdca a iné závažné zdravotné následky. Iniciátorom týchto ťažkých komplikácii je však chrípka.

Ako sa chrípke vyhnúť

„Neustále opakovanie princípov prevencie proti chorobám, hlavne v tomto období, proti respiračným ochoreniam a chrípke, má svoj význam. Ľuďom treba pripomínať, čo ich uchráni pred ochorením, ktoré môže mať v krajnom prípade fatálne následky,“ konštatuje Avdičová a dodáva, že najlepšou cestou, ako sa chrípke vyhnúť, je dať sa zaočkovať.

Keďže chrípkový vírus mení každý rok svoj charakter, sú pre každú sezónu pripravené nové očkovacie látky. Vo vakcíne nie je celý vírus, ale len jeho časti, a preto vakcína nemôže spôsobiť chrípkové ochorenie.

Na vytvorenie protilátok sú potrebné dva týždne, takže je žiaduce dať sa zaočkovať včas. Najvhodnejším obdobím na očkovanie je október a november.

Príznaky chrípky

Chrípka je infekčné ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa šíri z človeka na človeka pri kašľaní, kýchaní a rozprávaní. Človek môže šíriť chrípku ešte predtým, než sa sám cíti byť chorým. Príznakmi ochorenia sú horúčky nad 38 stupňov Celzia, bolesť hlavy, svalov a celého tela, bolesť hrdla, suchý kašeľ, nádcha, únava a sťažené dýchanie.

Odborníci odporúčajú ostať doma, neprenášať vírus na iných. Oddychovať, piť veľa tekutín, užívať lieky tlmiace príznaky chrípky (proti teplote, kašľu, bolesti), vyhýbať sa pitiu alkoholu a fajčeniu.

Epidemiologička pripomína, že očkovať by sa mali najmä osoby nad 60 rokov, všetci pacienti s ochoreniami srdcovo-cievneho systému, s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, metabolickými a imunitnými poruchami. Pre indikované skupiny je vakcína plne hradená zo zdravotného poistenia.

„Organizmus oslabený chrípkou ľahko podlieha tzv. sekundárnym infekciám bakteriálneho pôvodu. Patria k nim zápal pľúc, zápal priedušiek, zápal stredného ucha, centrálneho nervového systému. Komplikácie sa častejšie vyskytujú u veľmi malých detí, u 65- a viacročných, a osôb s chronickými chorobami. Častým pôvodcom komplikácii je Streptococcus pneumoniae, teda pneumokok. Súčasne s vakcínou proti chrípke, alebo počas celého roka je možné podať vakcínu proti pneumokokovým infekciám, ktorá je plne hradená osobám nad 59 rokov veku a všetkým chronicky chorým bez ohľadu na vek. Ochranný účinok vakcíny nastupuje 14 dní po podaní a trvá päť rokov,“ uzavrela Avdičová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária Avdičová
Firmy a inštitúcie RÚVZ Banská BystricaRÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva