Chrípka neustupuje, zatvára školy aj nemocnice

Chrípka; choroba; zdravotníctvo; lekár
Foto: ilustračné; thinkstock.com

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) stúpla v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 0,6 percenta. Lekári nahlásili 78 380 týchto ochorení. Agentúru SITA o tom informovali pracovníci Odboru epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Najvyššia chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Banskobystrickom. Respiračnými ochoreniami najčastejšie trpeli deti do päť rokov.

Komplikácie lekári zaznamenali u 2 117 osôb, čo predstavuje 2,7 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili sinusitídy (1 149). Ostatné komplikácie predstavovali otitídy (514) a pneumónie (454).

Chorobnosť na chrípku ostáva na rovnakej úrovni

Lekári v 7. kalendárnom týždni nahlásili aj 11 563 ochorení na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 14,8 percenta z celkového počtu hlásených ARO. Chorobnosť v porovnaní s predchádzajúcim týždňom zostáva na rovnakej úrovni.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Trenčianskom kraji, najnižšiu v Košickom kraji. Na chrípku najviac ochoreli 15 až 19 ročné deti.

Prípady ťažkého akútneho respiračného ochorenia SARI neboli hlásené. Od začiatku chrípkovej sezóny 2019/2020 bolo hlásených 20 prípadov SARI, z nich šesť chorých zomrelo.

Chrípkové prázdniny v 287 zariadeniach

Vyučovanie prerušili v 287 výchovno-vzdelávacích zariadeniach. Išlo o 148 materských škôl (38 v Košickom kraji, 35 v Prešovskom kraji, 17 v Trnavskom kraji, 16 v Nitrianskom kraji, 14 v Banskobystrickom kraji, 13 v Žilinskom kraji, 11 v Trenčianskom kraji a štyri v Bratislavskom kraji).

Zavreli 120 základných škôl (52 v Prešovskom kraji, 28 v Košickom kraji, 11 v Nitrianskom kraji, desať v Trnavskom kraji, po sedem v Žilinskom kraji a Banskobystrickom kraji, štyri v Trnavskom kraji a jedna v Bratislavskom kraji).

Ďalej jedna spojená materská škola so základnou školou v Nitrianskom kraji, 18 stredných škôl (12 v Prešovskom kraji, tri v Košickom kraji, dve v Trnavskom kraji a jedna v Nitrianskom kraji).

Viacero nemocníc tiež zakázalo návštevy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR