Chrípka odchádza, tento týždeň jeden prípad SARI

Chripka_kychnutie.jpg
Foto: Pixabay.com
Tento týždeň klesla chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) o šesť percent a na chrípku a chrípke podobne ochorenia o 6,3 percenta

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) klesla v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o šesť percent. Lekári nahlásili 26 877 akútnych respiračných ochorení (ARO).

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Bratislavskom kraji, najnižšiu v Banskobystrickom kraji. Najčastejšie postihli respiračné ochorenia deti do päť rokov.

Komplikácie lekári zaznamenali u 654 osôb, čo predstavuje 2,4 percenta zo všetkých ARO. Medzi najčastejšie komplikácie patrili zápaly prínosových dutín (328). Ostatné komplikácie predstavovali zápaly ucha (200) a zápaly pľúc (126). Agentúru SITA o tom informoval hlavný hygienik SR Ján Mikas.

SARI sa objavil v Trenčíne

Lekári v 17. týždni nahlásili aj 1 552 chorých na chrípku a chrípke podobné ochorenia, čo predstavuje 5,8 percenta z celkového počtu hlásených ARO. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom chorobnosť klesla o 6,3 percenta.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Trnavskom kraji, najnižšiu v Bratislavskom kraji. Na chrípku najviac ochoreli mladí od 15 do 19 rokov.

Lekári hlásili jeden prípad ťažkého akútneho respiračného ochorenia (SARI) u 61-ročného muža z Trenčianskeho kraja. Hygienici upozorňujú, že tento pacient nebol očkovaný proti chrípke.

Od začiatku chrípkovej sezóny 2018/2019 bolo doteraz hlásených 121 prípadov SARI, z ktorých 53 ľudí zomrelo.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR