Chrípka úraduje aj na školách, v Púchove a Košiciach sa prvý polrok končí predčasne

Chrípka, choroba
Foto: ilustračné, Getty Images
  • aktualizované 31. januára, 11:50

V najväčšej púchovskej základnej škole (ZŠ) sa prvá polovica školského roka skončila predčasne. Riaditeľka ZŠ Mládežnícka Andrea Kurtinová už v predstihu oznámila rodičom, že pre vysokú chorobnosť zostane posledné dva dni kalendárneho týždňa škola zatvorená. Chrípka úraduje aj v štyroch materských školách, kde rovnako na dva dni vyhlásili chrípkové prázdniny.

Polročné vysvedčenie až vo februári

Už v utorok 28. januára chýbalo pre chorobu na vyučovaní viac ako 34 percent žiakov ZŠ Mládežnícka. Preto sa vedenie školy po dohode s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva rozhodlo prerušiť vyučovací proces 30. a 31. januára.

Ako škola uvádza na svojej internetovej stránke, počas chrípkových prázdnin nebude fungovať školský klub a ani školská jedáleň a deti si polročné vysvedčenia prevezmú až v utorok 4. februára po polročných prázdninách.

V priebehu včerajška prijala púchovská radnica oznámenia o prerušení prevádzky aj v štyroch materských školách (MŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta.

„V dňoch 30. a 31. januára bude pre viac ako 30-percentnú chorobnosť zatvorená MŠ Nosice a chrípkové prázdniny ohlásila aj MŠ Chmelinec, kde bude prevádzka opätovne obnovená v utorok 4. februára. Pre vysokú až 50-percentnú chorobnosť predškolákov sa rozhodla prevádzku prerušiť aj MŠ 1. mája,“ informovala o aktuálnej situácii v predškolských zariadeniach hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová s tým, že v posledný deň kalendárneho týždňa bude pre chrípku zatvorená aj MŠ Mládežnícka a prevádzku tu obnovia 4. februára.

Chorobnosť žiakov prevýšila 30 percent

Vysoký počet chorých detí v Košiciach je príčinou prerušenia vyučovania v 18 školách. Na základe odporúčania Regionálneho úradu verejného zdravotníctva a po dohode s riaditeľmi základných a materských škôl mesto Košice pristúpilo k dočasnému prerušeniu ich prevádzky z dôvodu zvýšeného výskytu chrípky.

Vo štvrtok a piatok nepôjdu z tohto dôvodu do škôl žiaci ZŠ Starozagorská 8 a ZŠ Družicová 4. Od štvrtka 30. januára až do 3. februára prerušili prevádzku v MŠ Ipeľská 10, MŠ Nešporova 28, MŠ Hrebendova 5, MŠ Azovská 1 a MŠ Ovručská 14, uviedol hovorca mesta Košice Vladimír Fabian. „Vzhľadom na vývoj situácie sa dá očakávať, že počet dočasne zatvorených škôl v našom meste bude v najbližších dňoch narastať,“ dodal.

Od utorka 28. januára sú pre chrípku zatvorené základné školy na Janigovej a Hroncovej ulici. Od stredy sa k nim pridali aj ZŠ Ľ. Fullu na Maurerovej 21 a ZŠ Drábova. V týchto školách budú chrípkové prázdniny trvať do 31. januára.

Chrípkové prázdniny majú od stredy 29. januára aj žiaci v materských školách Trebišovská 11, Kežmarská 46, Elokované pracovisko Lorinčík 15, Boženy Němcovej 4, Budapeštianska 1 a Turgenevova 38. Už v utorok nešli do škôlky ani žiaci z MŠ Jaltská 33, v ktorej je takisto z dôvodu zvýšeného výskytu respiračných ochorení prerušená prevádzka.

Chrípkové prázdniny sa vyhlasujú vtedy, ak chorobnosť žiakov prevýši 30 percent. V takom prípade zvyčajne hygienici z RÚVZ odporúčajú zatvoriť základnú, respektíve materskú školu na nevyhnutný čas.

Školy zatvárajú aj v Bratislavskom kraji

V Bratislavskom kraji zatvorili pre vysoký počet chorých 11 škôl a škôlok. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava (RÚVZBA) Katarína Nosálová. Úrad verejného zdravotníctva situáciu vo výskyte akútnych respiračných ochorení a chrípky naďalej monitoruje.

Regionálny hygienik rozhodol o prerušení vyučovania v Materskej škole na Felcánovej ulici vo Svätom Jure v okrese Pezinok (od 28. do 31. januára, pozn. SITA), Materskej školy na ulici Antona Vosátka v Blatnom v okrese Senec v rovnakom termíne či Základnej školy na Komenského ulici v Bernolákove v okrese Senec.

Vo štvrtok vydal regionálny hygienik rozhodnutie o zatvorení Materskej školy v Boldogu (okres Senec), Materskej školy na Komenského ulici v Bernolákove (okres Senec) a Materskej školy v Píle (okres Pezinok). V Bratislave prerušili prevádzku v Materskej škole na Komárovskej ulici, Materskej škole na Gessayovej ulici a Materskej škole na Linzbothovej ulici. Všetky tieto škôlky ostanú zatvorené do 3. februára vrátane.

V stredu zavreli aj materské školy na Cádrovej ulici a Na Revíne v Bratislave, zavreté budú do 2. februára. Základná škola s materskou školou Milana Hodžu na Škarniclovej ulici v Bratislave mala zatvorené brány od 23. januára do 27. januára.

Trnavský kraj hlási lokálnu epidémiu

Lekári v Trnavskom kraji zaznamenali v tomto týždni 8 917 akútnych respiračných ochorení, z toho 1 321 prípadov chrípky. V porovnaní s predchádzajúcim týždňom je to nárast chorobnosti pri respiračných ochoreniach o 32 percent a pri chrípke o 56 percent. Pre vysoký počet chorých detí v kraji zatvorili 24 materských škôl, 10 základných škôl a tri stredné školy.

Podľa Dagmar Kollárovej z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave dosiahla v tomto týždni chrípka v Trnavskom kraji z hľadiska intenzity úroveň lokálnych epidémií. Je to prvýkrát v tejto sezóne, doteraz sa chrípka držala na úrovni sporadického výskytu.

Najvyššia chorobnosť spomedzi okresov bola zaznamenaná v okrese Skalica. Z hľadiska veku bolo najviac chorých medzi deťmi do päť rokov. Najviac zatvorených školských zariadení bolo v okrese Galanta, spolu až trinásť, z toho 10 materských škôl, dve základné školy a jedna stredná škola.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Katarína NosálováTatiana MoravcováVladimír Fabian
Firmy a inštitúcie RÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctva