Chrípku sme na Slovensku takmer vyhladili. Vďaka opatreniam proti koronavírusu

chrípka, choroba
Foto: ilustračné, Getty Images

Koronavírus sa prebojoval na čelo rebríčka vírusových ochorení a kraľuje na ňom už niekoľko mesiacov. Podľa epidemiológov z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici (RÚVZ BB) sa však pandémia veľmi zaujímavo podpísala na štatistike chorobnosti.

Hygiena medziročne zaznamenala o polovicu nižší počet pacientov s akútnymi respiračnými ochoreniami (ARO) než po minulé roky. Výskyt chrípky a chrípke podobných ochorení klesol dokonca až o 99,9 percenta.

Ukazuje sa, že opatrenia sú účinné

Ako v tlačovej správe uviedla Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ BB, k zmene prispela pandémia koronavírusu a vládne opatrenia na zamedzenie jeho šírenia.

Podľa Tolnayovej sa tak potvrdzuje, že epidemiologické opatrenia majú svoj zmysel a dokážu spomaliť šírenie ochorení.

Rúška sú polovica úspechu

Vedci sa zhodujú, šírenie vírusu spomaľujú najmä tri opatrenia: sociálny odstup, hygiena rúk a nosenie rúšok na verejnosti.

Posledné z menovaných sa javí byť najefektívnejšou ochranou, pretože koronavírus sa primárne šíri vzdušnou cestou. Podľa nositeľa Nobelovej ceny Maria Molinu môžu aerosóly obsahujúce vírus zotrvať vo vzduchu aj desiatky minút, ale rúška ich dokážu čiastočne odfiltrovať.

Nosenie rúšok na verejnosti tiež znižuje reprodukčné číslo vírusu približne o polovicu, a zároveň zvyšuje šancu, že sa človek vírusom nenakazí.

Zachytávajú mikročastice

Vedci sa zhodujú, že chirurgické rúška sú veľmi dobrou voľbou na prekrytie horných dýchacích ciest. Podľa Sciencealert.com dokážu odfliltrovať viac ako 98 percent veľkých vírusových kvapôčok a takmer 90 percent aerosolových častíc.

Najlepšiu funkciu však plní respirátor normy N95/FFP2, ktorý zachytáva takmer 100 percent veľkých kvapôčok a 95 percent mikročastíc vo vydychovanom aerosóle.

Koronavírus zničí aj mydlo a voda

Nemenej dôležitá je hygiena rúk. Podľa Úradu verejného zdravotníctva sa až 80 percent infekcií šíri neumytými rukami. Preto je namieste ich dezinfekcia, alebo pravidelné umývanie.

Koronavírus totiž spoľahlivo likviduje aj použitie obyčajného mydla, pretože v kombinácii s vodou rozpúšťa lipidový obal vírusu a ten sa potom nedokáže ďalej množiť.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Mária Tolnayová
Firmy a inštitúcie RÚVZ Banská BystricaÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)