Chyba, ktorá zvyšuje riziko najvážnejšej komplikácie pri Covid-19. Vplyv alkoholu na koronavírus

Alkohol
Ilustračné foto: Gettyimages.com

Ľudia sa snažia koronavírusu vyhnúť rôznymi spôsobmi. Niektorí v nevedomosti častejšie siahajú po alkohole, pretože veria, že v organizme „vypáli“ vírusy a baktérie. Opak je ale pravdou.

Konzumácia alkoholu neničí vírus, ale naopak, pravdepodobne zvýši zdravotné riziká, ak sa osoba infikuje. Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že v žiadnom prípade by ste nemali konzumovať akýkoľvek druh alkoholického produktu ako prostriedok prevencie alebo liečby infekcie Covid-19,“ upozorňuje na svojej stránke Úrad verejného zdravotníctva SR.

Syndróm akútnej respiračnej tiesne

Dôvodov, prečo by ste sa počas pandémie mali alkoholu úplne vyhnúť, je viacero. Alkoholické nápoje totiž znižujú obranyschopnosť tela a zvyšujú riziko syndrómu akútnej respiračnej tiesne (ARDS), teda zlyhania pľúc, ktoré je jednou z najzávažnejších komplikácií Covid-19.

Konzumácia alkoholu oslabuje imunitný systém a znižuje tým schopnosť tela vyrovnať sa s infekčnými ochoreniami,“ varuje ÚVZ SR s tým, že neexistuje bezpečný limit a riziko poškodenia zdravia sa zvyšuje s každým pohárikom konzumovaného alkoholu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR