Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Kvapky, kvapky do očí, očné kvapky, oko
Foto: ilustračné, Thinkstock
28. 06. 2019 11:51 FarmáciaSlovensko od SITA

Chýbajúce očné lieky by mali byť dostupné v auguste

V priebehu augusta by mali byť očné lieky Unimed Pharmy už k dispozícii. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva (MZ) vo svojom vyhlásení.

Ako uviedlo, v piatok sa ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová, predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník a generálny riaditeľ Sekcie farmácie a liekovej politiky Peter Musil stretli so zástupcami farmaceutickej spoločnosti Unimed Pharma.

Výrobu liekov pozastavili na základe výsledkov inšpekcie ešte v decembri 2018. Vtedy bol vydaný nesúlad so správnou výrobnou praxou. ŠÚKL vtedy zistil viacero závažných nedostatkov, ktoré mohli ohroziť sterilitu pri výrobe liekov.

Zástupcovia sa na stretnutí oboznámili so závermi kontroly Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Farmaceutická firma robí všetko pre to, aby nedostatky boli čo najskôr odstránené. V nadväznosti na to ŠÚKL po splnení kritérií obnoví certifikát správnej výrobnej praxe. V priebehu augusta by tak mali byť lieky pacientom postupne k dispozícii,“ informovalo ministerstvo.

Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s hlavným odborníkom pre oftalmológiu 14. mája na svojej webovej stránke zverejnilo skupinové povolenia na terapeutické použitie neregistrovaných očných liekov.

Toto povolenie je platné šesť mesiacov. Na základe týchto povolení môže akýkoľvek držiteľ povolenia na veľkodistribúciu liekov tieto lieky priviezť, a tým zabezpečiť ich dostupnosť pre slovenských pacientov.

Odporúčané články

Z nemocníc sťahujú stlačený kyslík Conoxia, môže sa vznietiť Vina kubánskeho lieku na rakovine sa nepotvrdila, ministerka zvažuje obnovenie liečby

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Čo sa v Smere deje, bože môj… (komentár) Kočnerovou Threemou sa zaoberá aj inšpekcia, vyšetruje možné vynášanie informácií policajtmi Prepustení baníci by mohli dostať aj ďalšie odškodnenie, ale návrh Smeru má viacero nedostatkov ŠK Slovan si musí podľa hrdinu Abenu v odvete veriť, tréner Kozák túži po solúnskej rozprávke Saková nepodporila zvyšovanie platov vojakov, žiada rovnaké podmienky pre políciu aj hasičov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X