Chýbajúce očné lieky by mali byť dostupné v auguste

Kvapky, kvapky do očí, očné kvapky, oko
Foto: ilustračné, Thinkstock

V priebehu augusta by mali byť očné lieky Unimed Pharmy už k dispozícii. Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva (MZ) vo svojom vyhlásení.

Ako uviedlo, v piatok sa ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová, predseda Výboru NR SR pre zdravotníctvo Štefan Zelník a generálny riaditeľ Sekcie farmácie a liekovej politiky Peter Musil stretli so zástupcami farmaceutickej spoločnosti Unimed Pharma.

Výrobu liekov pozastavili na základe výsledkov inšpekcie ešte v decembri 2018. Vtedy bol vydaný nesúlad so správnou výrobnou praxou. ŠÚKL vtedy zistil viacero závažných nedostatkov, ktoré mohli ohroziť sterilitu pri výrobe liekov.

Zástupcovia sa na stretnutí oboznámili so závermi kontroly Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv. Farmaceutická firma robí všetko pre to, aby nedostatky boli čo najskôr odstránené. V nadväznosti na to ŠÚKL po splnení kritérií obnoví certifikát správnej výrobnej praxe. V priebehu augusta by tak mali byť lieky pacientom postupne k dispozícii,“ informovalo ministerstvo.

Ministerstvo zdravotníctva SR v spolupráci s hlavným odborníkom pre oftalmológiu 14. mája na svojej webovej stránke zverejnilo skupinové povolenia na terapeutické použitie neregistrovaných očných liekov.

Toto povolenie je platné šesť mesiacov. Na základe týchto povolení môže akýkoľvek držiteľ povolenia na veľkodistribúciu liekov tieto lieky priviezť, a tým zabezpečiť ich dostupnosť pre slovenských pacientov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrea KalavskáPeter MusilŠtefan ZelníkZuzana Baťová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRŠÚKL Štátny ústav pre kontrolu liečiv