Chystáte sa do Číny? Pozor na nový vírus zápalu pľúc

Epidémia
Foto: GettyImages

Nový vírus zápalu pľúc, ktorý sa vynoril v Číne, sa zatiaľ v Európe neobjavil. A hoci sa doteraz nepotvrdilo, že by sa prenášal medzi ľuďmi, lekári odporúčajú pri ceste do Číny opatrnosť.

Ako pripomína odbor epidemiológie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ), v juhovýchodnej Ázii je v tomto období chrípková sezóna. V Číne sa navyše budú koncom januára konať oslavy Nového roka.

Epidemiológovia preto odporúčajú cestovateľom do Číny, najmä do mesta Wuhan, dať sa pred cestou zaočkovať proti chrípke.

Nový vírus síce nepatrí medzi chrípkové, no ani chrípku si netreba priniesť namiesto suvenírov.

Zvieratám na trhu sa vyhnite

Predpokladá sa, že chorí sa nakazili kontaktom so zvieratami na miestnych trhoch s predajom rýb a iných živých zvierat, najmä hydiny. ÚVZ preto radí turistom vyhýbať sa miestnym trhom s predajom rýb a živých zvierat a aj priamemu kontaktu so zvieratami pri prípadnej návšteve miestnych trhov.

Nevyhnutné je dodržiavať prísnu hygienu potravín, pripomínajú epidemiológovia.

Počas návštevy aj po návrate by cestujúci mali pozorne sledovať svoj zdravotný stav. Ako sa objavia príznaky ako horúčka, bolesť na hrudníku alebo ťažkosti s dýchaním, je potrebné vyhľadať lekára a informovať ho, že ste boli v Číne.

Čo vieme o novom víruse

  • Do 5. januára bolo hlásených 59 prípadov, z toho sedem so závažným priebehom ochorenia.
  • Úmrtie doteraz zaznamenané nebolo.
  • Laboratórne vyšetrenie vylúčilo vírus chrípky, adenovírus, SARS a MERS-Cov ako príčinu ochorenia.
  • Detailnejšie laboratórne vyšetrenie biologického materiálu chorých osôb potvrdilo prítomnosť nového koronavírusu u 15 pacientov.
  • Hong-Kong, Vietnam, Thajsko, Taiwan, Malajzia, Filipíny a Singapur prijali prísnejšie opatrenia na letiskách, podrobnejšie kontrolujú cestujúcich prilietajúcich z Číny, najmä z Wuhanu.
  • Podobné opatrenia prijali aj v Taliansku. Priame letecké spojenie s mestom Wuhan majú okrem Ríma aj Paríž a Londýn.
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR