Čína chce zabrániť rozširovaniu nebezpečného koronavírusu, predlžuje sviatky nového roka

Čína, koronavírus
Čínski zdravotníci pripravujú tisíce rúšok pre obyvateľov Číny s cieľom zabrániť šíreniu nebezpečného koronavírusu. 27. január 2020 Foto: SITA/AP

Čína v pondelok predĺžila sviatky pri príležitosti Lunárneho nového roka v snahe udržať verejnosť doma a zabrániť tak šíreniu nákazy novým koronavírusom. Novoročné voľno sa malo skončiť vo štvrtok, no bude trvať až do nedele, oznámila vláda s tým, že cieľom je „obmedziť hromadné zhromažďovanie“ a „zablokovať šírenie epidémie“.

Obdobie okolo Čínskeho nového roka je v krajine najrušnejšie, keďže desiatky miliónov ľudí cestujú domov či na dovolenky.

Mesto Wu-chan zostáva uzavreté

Vláda okrem iného oznámila, že z preventívnych dôvodov zostanú školy uzavreté až do odvolania. Čínske úrady prijali mimoriadne opatrenia, aby zabránili šíreniu vírusu.

Uzavreli mesto Wu-chan, odkiaľ sa vírus začal šíriť, a tiež ďalších 16 okolitých miest v provincii Chu-pej, kde žije viac ako 50 miliónov ľudí. Iné mestá zase zrušili veľké podujatia a uzavreli pamiatky a turistické destinácie.

Hongkong zakázal vstup na svoje územie pre návštevníkov zo zmienenej provincie Chu-pej a cestovné agentúry museli zrušiť skupinové výlety po celej krajine. Do odvolania tiež v Číne zakázali obchodovanie s divými zvieratami, keďže sa predpokladá, že sa vírus na ľudí preniesol práve zo zvierat.

Tisíce prípadov nákazy koronavírusom

Čínska Národná zdravotná komisia oznámila, že do nedele polnoci zaznamenali 2 744 prípadov nákazy novým koronavírusom. Ten si už vyžiadal 80 mŕtvych. Okrem pevninskej Číny hlásia potvrdené prípady aj z Hongkongu, Macaa, Taiwanu, Thajska, Japonska, Južnej Kórey, Spojených štátov, Vietnamu, Singapuru, Malajzie, Nepálu, Francúzska, Austrálie a Kanady.

Americký konzulát vo Wu-chane informoval, že pripravuje na utorok evakuáciu svojich diplomatov a niektorých amerických občanov. Francúzska vláda tiež oznámila, že z mesta prevezie do Francúzska svojich občanov a dá ich do karantény.

Podobné kroky plánuje aj Japonsko. Francúzska spoločnosť PSA Peugeot Citroën, ktorá má vo Wu-chane závod, sa chystá presťahovať svojich zahraničných zamestnancov a ich rodiny do iného mesta, kde ich dajú do karantény.

Prenos aj počas inkubačnej doby

Nový koronavírus sa podľa tamojších odborníkov prenáša už počas inkubačnej lehoty. Tá sa pohybuje od jedného do 14 dní. Národná zdravotná komisia oznámila, že každý, kto cestoval z Wu-chanu, sa musí zaregistrovať na komunitných zdravotných staniciach a byť doma v karanténe po 14 dní.

Vo Wu-chane stavajú dve nemocnice pre pacientov nakazených vírusom. Jedna z nich bude mať 1 500 lôžok a druhá 1 000. Prvú z nich by mali dokončiť už na budúci týždeň.

Národná zdravotná komisia tiež do mesta vyslala ďalšie zdravotnícke tímy a 450 zdravotníkov, ktorí majú skúsenosti s epidémiami eboly a SARS, vyslala aj čínska armáda.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom