Čína pripúšťa nízku účinnosť vakcín, vláda uvažuje o ich kombinácii

Koronavírus, COVID 19, vakcína, očkovanie
Foto: ilustračné, SITA/Joseph Cress/Iowa City Press-Citizen via AP, File

Riaditeľ čínskeho Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) Kao Fu pripustil, že účinnosť čínskych vakcín proti koronavírusu je nízka. Vláda krajiny preto uvažuje o ich kombinácii, aby posilnila ich efektívnosť. Čínske vakcíny „nemajú veľmi vysokú mieru ochrany„, povedal v sobotu šéf čínskeho CDC na konferencii v meste Čcheng-tu.

Viac o téme: Koronavírus

Napríklad brazílski výskumníci zistili, že účinnosť vakcíny čínskej firmy Sinovac pri predchádzaní symptomatických infekcií je iba na úrovni 50,4 percenta.

Zahraničné vakcíny neschválili

Na porovnanie, v prípade očkovacej látky americkej firmy Pfizer sa zistila 97-percentná efektívnosť. Peking zatiaľ na použitie neschválil nijaké zahraničné vakcíny.

Riaditeľ čínskeho CDC neuviedol podrobnosti možnej zmeny stratégie, ale zmienil vakcíny na báze mRNA, ktoré vyvinuli západné farmaceutické spoločnosti. Čínske firmy používajú tradičné technológie.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Každý by mal uvažovať o benefitoch, ktoré vakcíny na báze mRNA môžu ľudstvu priniesť,“ konštatoval Kao Fu. „Musíme to starostlivo skúmať a neignorovať to len preto, že už máme niekoľko typov vakcín,“ dodal.

Kombinácia by mohla byť účinnejšia

K 2. aprílu podľa šéfa čínskeho CDC boli dve dávky vakcíny podané približne 34 miliónom obyvateľov Číny a zhruba 65 miliónov dostalo prvú dávku očkovacej látky.

Podľa odborníkov kombinácia vakcín by mohla zvýšiť ich účinnosť. Napríklad výskumníci vo Veľkej Británii študujú možnosť kombinácie očkovacej látky firmy Pfizer a vakcíny britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom