Čína schválila širšie využitie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od firmy Sinovac Biotech

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, vakcína, Sinovac
Foto: ilustračné, SITA/AP

Čína schválila širšie používanie domácej vakcíny proti koronavírusu od firmy Sinovac Biotech. Budú ju tak môcť podávať aj ľuďom mimo najrizikovejších skupín. Regulačné úrady udelili podmienečné povolenie v piatok a pripravili tak cestu pre jej všeobecné využitie, i keď je ešte stále oficiálne v štádiu vývoja.

Spoločnosť bude musieť následne predložiť správy o akýchkoľvek možných vedľajších účinkoch.

Vyrobené tradičnou technológiou

Vakcínu už predávajú v najmenej desiatich krajinách. V Číne ju schválili na núdzové využitie ešte vlani v júli, pričom ju mohli podávať zdravotníkom či zamestnancom štátnych podnikov.

Je to už druhá vakcína domácej výroby, ktorá v krajine dostala podmienečné schválenie. Peking vykonal rovnaký krok aj v decembri v súvislosti s látkou štátnej firmy Sinopharm.

Obe vakcíny sú dvojdávkové a spoliehajú sa na tradičnú technológiu, ktorá umožňuje jednoduchší prevoz a uskladnenie v porovnaní s vakcínou firmy Pfizer.

Vakcína Sinovac čelí intenzívnej kritike pre nedostatok transparentnosti. Rôzne krajiny hlásia rôzne výsledky v efektívnosti.

Účinnosť v Brazílii oveľa nižšia

Turecko, ktoré sa zapojilo do tretieho štádia klinických testov, vyhlásilo, že dosiahla úspešnosť 91,25 percenta.

Oveľa väčšia analýza v Brazílii však najprv ukázala 78-percentnú úspešnosť, ktorú následne znížili pre prípady miernej infekcie na približne 50 percent.

Do brazílskeho testu sa zapojilo 12 396 dobrovoľníkov, z ktorých sa 253 infikovalo vírusom.

Tretiu fázu testov uskutočnili v Brazílii, Čile, Indonézii a Turecku. Zúčastnilo sa na nich dovedna 25-tisíc dobrovoľníkov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Sinovac Biotech