Čína zaočkovala voči koronavírusu už asi 200 miliónov obyvateľov, hlásia iba dva prípady ochorenia

ADDITION Virus Outbreak China
Očkovanie v Číne postupne zrýchľuje. Foto: SITA/AP

V Číne dosiaľ zaočkovali proti koronavírusu asi 200 miliónov obyvateľov, čo predstavuje zhruba 14,29 percenta tamojšej populácie. Pri vakcinácii uprednostňovali pracovníkov v prvej línii, študentov univerzít a ľudí žijúcich v pohraničných oblastiach.

Najľudnatejšia krajina sveta po pomalom začiatku postupne zvyšuje úsilie pri očkovaní, k čomu čiastočne pomohla eliminácia domácich prenosov ochorenia COVID-19. V stredu hlásili čínske orgány iba dva prípady koronavírusu, oba v meste Žuej-li na hraniciach s Mjanmarskom.

Viac o téme: Koronavírus

Čína dosiaľ schválila päť vakcín vyrobených v domácich podmienkach, pričom milióny vyviezla do rôznych kútov sveta. Niektorí vedci sa však domnievajú, že čínske vakcíny poskytujú nižší stupeň ochrany ako očkovacie látky Pfizer, Moderna a AstraZeneca.

V súčasnosti v Číne podávajú denne milióny dávok. Popredný vládny lekár Čung Nan-šan vyhlásil, že cieľom je zaočkovať do polovice júna 560 miliónov z 1,4-miliardovej populácie krajiny. Vakcináciu chcú dokončiť čo najskôr aj preto, že čínska metropola Peking bude začiatkom budúceho roka dejiskom zimných olympijských hier.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZenecaModernaPfizer