Čínsky vírus sa rozšíril do USA, pacient nie je v ohrození života

Čína, epidémia
Skener na čínskom letisku kontroluje prechádzajúcich ľudí, či nemajú zvýšenú teplotu Foto: SITA/AP

Nový koronavírus sa z Ázie rozšíril do USA. Ako informuje agentúra AP, objavil sa u tridsiatnika v štáte Washington, ktorý sa minulý týždeň vrátil z Číny.

Pacient je v dobrom stave a nepredstavuje ohrozenie verejnosti alebo personálu nemocnice, v ktorej je hospitalizovaný, vyhlásili úrady.

Podľa nich je hrozba, ktorú predstavuje vírus, nízka.

Pasažierov z rizikovej oblasti presmerujú na päť letísk

Napriek tomu sa americká administratíva rozhodla, že pasažierov, ktorí cestujú z oblasti v Číne postihnutej vírusom, budú sústreďovať len na piatich ameriských letiskách, ktoré kontrolujú pasažierov, či sa u nich neprejavujú príznaky ochorenia.

Pacient s vírusom však pri prílete neprejavoval žiadne symptómy. Ochorel až na druhý deň, keď sa uňho objavili horúčka a kašeľ. Testy potvrdili prítomnosť vírusu.

Muž ostáva v izolácii minimálne do štvrtka. Americké centrum pre kontrolu chorôb sa snaží vystopovať ľudí, ktorí prišli s chorým do kontaktu. Podľa neho ich nebolo veľa.

Nie je dôvod na paniku, upokojujú vedci

Vírus si zatiaľ vyžiadal šesť mŕtvych, všetkých v Číne. Väčšina z nich mala viac ako 60 rokov. Potvrdilo sa zatiaľ 275 ochorení.

Nový patogén identifikovali ako člena rodiny koronavírusov. Zatiaľ sa zdá, že nie je taký nebezpečný ako podobné vírusy vyvolávajúce syndrómy SARS či MERS. Vždy však existuje riziko, že zmutuje.

Podľa vedca z University of Washington Davida Veeslera nie je dôvod na paniku. Reakcia na objavenie sa nového ochorenia bola podľa neho veľmi efektívna. „Za dva týždne Čína dokázala identifikovať vírus, izolovať, sekvenovať a podeliť sa o informácie,“ skonštatoval.

Nemáme dosť údajov na to, aby sme posúdili, aká vážna je tá choroba,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie University of Washington