Čo robíte pri nosení respirátora ešte stále zle a ako ochrániť seba aj domácnosť pred COVID-19

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Respirátor, nákup
Používanie rúšok či respirátorov úzko súvisí s používaním dezinfekcie, na čo mnohí zabúdajú. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

S pandémiou ochorenia COVID-19 sa svet trápi už viac ako rok, napriek tomu veľa ľudí na 100 percent neovláda ani základné ochranné opatrenia. Niektorí ich, samozrejme, odmietajú, avšak ani tí, ktorí by sa chrániť chceli, často nerobia veci správne.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) na sociálnej sieti preto zverejnila video, v ktorom opätovne učí ľudí, ako správne narábať s rúškom. Treba zdôrazniť, že používanie rúšok či respirátorov úzko súvisí s používaním dezinfekcie, na čo mnohí zabúdajú.

K edukácii prispel aj Úrad verejného zdravotníctve (ÚVZ) SR, ktorý zase v uplynulých dňoch zverejnil takzvanú EPIKETU. Ide o súbor užitočných rád, ako sa správať v každodenných situáciách počas pandémie. Riešia tiež viaceré praktické problémy.

Dezinfekcia každodenná

Vedeli ste napríklad, že súčasťou rutiny, ktorú každý deň absolvujete pri nasadzovaní, nosení a odstraňovaní rúška, by mala byť aj poriadna dávka dezinfekcie? Dezinfikovať ruky by ste si mali aj zakaždým, keď sa masky na tvári dotknete.

Správny postup je dezinfikovať si ruky, než si rúško či respirátor nasadíte. Po nasadení by ste si ich mali opäť dezinfikovať. Keď si masku zložíte, opäť by ste si mali ruky poriadne dezinfikovať. Netreba tiež zabúdať, že s ňou treba manipulovať úchopom cez gumičky.

Doktorka Svetlana Šefčíková vysvetľuje, že správna dezinfekcia určená na pokožku aj sliznice by nemala štípať a obsahovať alkohol, čo je dôležité najmä pri deťoch či ak máte citlivé ruky. Môžete použiť sprej, gél alebo mydlo.

Domáca lekárnička

Dobrou radou doktorky Šefčíkovej je aj to, aby ste doma mali dostatočne vybavenú lekárničku a lekáreň tak nemuseli navštevovať opakovane. Nakoľko sú klienti lekární často práve chorí ľudia, či už ide o COVID-19 alebo nie, snažte sa tomuto priestoru vyhnúť.

V rámci ochorení môžeme pri príprave zásob liekov počítať s teplotami, nádchou, bolesťou brucha, hlavy, uší, hrdla, kĺbov či pľúc. Mali by ste preto mať voľne predajné lieky, ktoré pomáhajú tieto symptómy zmierňovať. V boji proti COVID-19 zase lekári odporúčajú vitamíny.

„Prihliadať treba i na konkrétne skúsenosti v oblasti chorôb jednotlivých členov domácnosti. Mnoho žien máva problémy napríklad s prechladnutím močového mechúra. Po ruke by malo byť všetko, čo má okamžitý účinok, od čajov po tabletky,“ uvádza Šefčíková.

Nehody nie sú náhody

Pripraviť lekárničku treba aj na úrazy. Zo štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vyplýva, že najčastejšou príčinou hospitalizácie spôsobenej úrazom sú pády. V roku 2018 tvorili takmer 60 percent zo všetkých hospitalizácií zapríčinených úrazmi.

„V prípade domácich nehôd môže ísť aj o odreniny, rezné rany, uštipnutie, bodnutie hmyzom, kliešťa, úraz hlavy, otvorenú zlomeninu či popáleniny,“ vymenúva Šefčíková. V súčasnej kritickej situácii však chce ísť do nemocnice málokto, zvlášť s takýmito zraneniami.

Pozor si treba dávať aj na poranenia pri varení, pošmyknutí sa na mokrej dlážke, manipulácii s ostrými predmetmi či ohňom, manipulácii s elektrickými spotrebičmi a zásuvkami, ale tiež práci v záhrade, napríklad na rebríku alebo strome.

Donášky a služby

Ak bude domáca lekárnička dostatočne zásobená, samoliečbu ochorenia COVID-19 či karanténu môžete zvládnuť bez väčších problémov. Na všetky ostatné činnosti, ktoré potrebujete zabezpečiť, slúžia rôzne telefonické či online služby.

Veľa nákupov takmer čohokoľvek sa dá celkom pohodlne vyriešiť objednaním donášky, na čo je už aj druhá strana, teda dodávatelia, zvyknutá a pripravená. Ako upozorňuje ÚVZ, môže sa však stať, že sa v byte či dome niečo nenahraditeľné pokazí.

Ak si budete musieť zavolať opravára, podľa EPIKETY by ste mali dodržiavať nasledujúce pravidlá.

EPIKETA

Do svojej domácnosti vpúšťajte vždy iba pracovníkov s riadne nasadeným respirátorom a respirátor si nasaďte aj vy. Požiadajte technikov, aby si hneď po vstupe do bytu umyli alebo vydezinfikovali ruky.

Ak použijú vašu kúpeľňu, na vysušenie rúk im dajte jednorazové papierové utierky, kúpeľňu potom vydezinfikujte. Nekontrolované časti bytu uzavrite a v čase návštevy požiadajte ďalších členov domácnosti, aby v nich zotrvali počas opravy či údržby.

Nepribližujte sa k technikom, ak to nie je nevyhnutné. V priestoroch výkonu práce zabezpečte prítomnosť len jednej osoby z rodiny, ak je to možné, ktorá bude podľa možností priestoru bytu dodržiavať dvojmetrový odstup.

Zabezpečte priebežné vetranie v priestore, kde sa nachádzajú technici a obmedzte komunikáciu s nimi iba na najnutnejšie informácie. Po vykonaní prác dôkladne vyvetrajte a vydezinfikujte prostriedkami na báze alkoholu plochy, ktorých sa technici dotýkali.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Svetlana Šefčíková
Firmy a inštitúcie NCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SRWHO Svetová zdravotnícka organizácia