COVID-19 sa nevyhýba ani profesionálnym športovcom. Aké sú skutočné riziká olympijských hier v Tokiu?

Tokyo Olympics COVID
Ilustračné Foto: SITA/AP Photo/Hiro Komae, File

Letné olympijské hry, ktoré sa už minulý rok mali konať v Tokiu, no pre pandémiu koronavírusu sa presunuli na tento rok, majú oficiálne začať v piatok. Už v stredu však štartujú prvé súťaže.

V dejisku hier sa nachádza aj 41 slovenských reprezentantov, ktorí budú súťažiť v celkovo 13 športových disciplínach. To však platí len v prípade, že sa žiaden z nich vírusom SARS-CoV-2 nenakazí.

Počet nových prípadov ochorenia COVID-19 totiž v posledných týždňoch v Japonsku stúpa. Tokio v súvislosti s týmto vývojom nedávno obnovilo núdzový stav, opäť platí zákaz stretávania sa väčších skupín ľudí na verejnosti.

Do hlavného mesta krajiny vychádzajúceho Slnka má pritom doraziť celkovo 11-tisíc športovcov, ich realizačné tímy, VIP hostia, ako aj médiá. Svetoví odborníci aj bežní Japonci sa preto obávajú novej epidémie.

Nakazení športovci

Aj špičkoví športovci sa totiž vedia nakaziť koronavírusom, a to napriek tomu, že ich životospráva, a tým pádom aj imunita, sú ďaleko lepšie, ako u väčšiny bežných ľudí. Dkókazujú to aj prípady nákaz z posledného obdobia.

Hráči z futbalového šampionátu Copa America, bejzbalisti tímov New York Yankees či Colorado Rockies, basketbalisti z Washington Wizards a Detroitu Pistons, tenisti z Austrálie a USA či náhradníčka amerického ženského gymnastického tímu – všetci mali pozitívny test.

S problémami sa celú sezónu trápili aj tímy americkej najvyššej hokejovej súťaže NHL, medzi prvými sa nakazili hokejisti z klubov Ottawa Senators či Colorado Avalanche, potom však aj mnohí ďalší. Viacerí sa pýtajú, prečo je to tak.

Zdravý životný štýl a dobrá imunita pred nakazením sa vírusom SARS-CoV-2 športovcov síce neochránila, no treba jedným dychom dodať, že väčšina z nich mala iba mierny alebo asymptomatický priebeh ochorenia.

Intenzita testovania

Infektologička na University of Virginia, doktorka Costi Sifriová, pre televíziu CNN povedala, že za pomerne vysokým počtom prípadov medzi športovcami treba hľadať aj intenzitu testovania na prítomnosť koronavírusu.

„Nie je veľa miest, ktoré testujeme tak často, ako to robíme pri profesionálnom či univerzitnom športe,“ uviedla Sifriová. Podobne veľa sa bude testovať aj na olympijských hrách, napriek tomu však majú odborníci obavy.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Amy Beth KresselováBrian McCloskeyCosti SifriováWilliam Schaffner
Firmy a inštitúcie University of VirginiaVanderbilt UniversityWHO Svetová zdravotnícka organizácia