COVID-19 spôsobuje stratu tkaniva mozgu, tvrdí štúdia. Postihlo to zrejme každého, kto prišiel o čuch či chuť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Chuť, diéta, zelenina
O čuch alebo chuť príde 70 až 80 percent ľudí, ktorí sa nakazia koronavírusom. Ilustračné foto: Getty Images www.gettyimages.com

Väčšina štúdií, ktoré sa doteraz robili v súvislosti s koronavírusom, sa zaoberala strednými až ťažkými prípadmi ochorenia COVID-19 s cieľom zistiť, ako pacientov efektívne liečiť a zabrániť tak prípadnému úmrtiu či trvalým následkom.

Britskí vedci však zrejme našli príčinu vzniku jedného z najčastejších symptómov, ktorí ľudia infikovaní vírusom SARS-CoV-2 majú, a to je strata čuchu. Za týmto problémom podľa najnovšej štúdie však stojí omnoho závažnejší prejav ochorenia.

Zdá sa totiž, že pacienti s diagnózou COVID-19 môžu trpieť dlhodobou stratou mozgového tkaniva. Upozornil na to bývalý riaditeľ Úradu pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a súčasný člen predstavenstva farmaceutického gigantu Pfizer Scott Gottlieb.

V rozhovore pre americkú televíznu stanicu CNBC zdôraznil aj to, že takáto strata mozgového tkaniva by mohla mať dlhodobé následky.

Mozog pred a po

Britská štúdia, ktorá zatiaľ nebola revidovaná ďalšími odborníkmi, skúmala „zábery“ mozgu pred a po koronavírusovej infekcii, osobitne sa autori zamerali na účinky vírusu SARS-CoV-2 na nervový systém.

Preskúmali snímky 782 ľudí, z ktorých polovica bola medzi dvoma snímkami mozgu pozitívne testovaná na prítomnosť koronavírusu. Vedci tvrdia, že u ľudí, u ktorých sa ochorenie prejavilo, došlo po infekcii k pozoruhodnej strate sivej hmoty mozgu.

„Naše objavy sa týkajú straty sivej hmoty v limbických kortikálnych oblastiach priamo spojených s primárnym čuchovým a chuťovým systémom,“ píše sa v štúdii.

Čuch a chuť

Znamená to, že strata mozgového tkaniva sa u COVID pacientov prejavila stratou čuchu či chuti. Tieto symptómy podľa USA Today deklaruje 70 až 80 percent ľudí, ktorí sa nakazia koronavírusom.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa Gottlieba je to „veľmi znepokojujúce zistenie“, pretože naznačuje, že vírus môže mať priamy účinok na určité konkrétne časti mozgu. „Závery naznačujú, že COVID je choroba, ktorá môže zanechávať trvalé príznaky,“ dodal.

Sivá kôra mozgová je pritom považovaná za sídlo ľudskej inteligencie, jej úbytok môže spôsobiť pokles duševnej výkonnosti až demenciu.

Medzinárodný tím vedcov, ktorý štúdiu publikoval, vo výsledkoch vidí možnosť posunu vpred v oblasti liečby ochorenia COVID-19. Pomôcť by mala najmä v súvislosti s možnými chybnými interpretáciami rizikových faktorov u pacientov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Scott Gottlieb
Firmy a inštitúcie FDA Úrad pre kontrolu potravín a liečivPfizer