Ďalší dvaja slovenskí vojaci sú pozitívni na Covid-19, armáda eviduje aj prípady uzdravenia

Ozbrojené sily SR, slovenskí vojaci
Vojak z Ozbrojených síl SR. Foto: archívne, SITA/MO SR

Ozbrojené sily SR (OS SR) evidujú ďalšie dva pozitívne prípady ochorenia Covid-19. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor rezortu. V armáde sa zatiaľ potvrdilo celkovo päť prípadov. Ide o štyroch vojakov a jedného civilného zamestnanca ministerstva.

V dvoch prípadoch sa pacienti medzičasom uzdravili. Profesionálni vojaci v súčasnosti pomáhajú na viacerých miestach, okrem výpomoci policajtom zabezpečujú aj mobilné zariadenia či odbery vzoriek. Vláda SR zatiaľ vyčlenila do 1 500 profesionálov.

Viac o téme: Koronavírus

V prvej línii proti Covid-19

„Stovky našich vojakov sa denne vystavujú nebezpečenstvu nakazenia ochorením Covid-19. Podľa potreby ich nasadzujeme do nemocníc, na hraničných priechodoch, v karanténnych miestach, či krajských mestách na zabezpečenie poriadku a dodržiavania epidemiologických opatrení vlády SR. Vojenská uniforma nás predurčuje k boju s touto zákernou chorobou v prvej línii, rovnako ako zdravotníkov či iné záchranné zložky,“ uviedol náčelník Generálneho štábu Daniel Zmeko.

Ako dodal, úprimne ďakuje všetkým vojakom a vojačkám, ktorí odvádzajú skvelú prácu a plnia si tak vlasteneckú povinnosť, ku ktorej sa zaviazali vstupom do ozbrojených síl.

Ochoreniu sa nedá úplne zabrániť

„Profesionálni vojaci, ktorí sa priamo zapájajú do rizikových aktivít sú priebežne testovaní. Po zistení pozitívnych nálezov postupujeme podľa vlastných stanovených postupov, koordinovaných Vojenským úradom hygieny a epidemiológie a pokynov Hlavného lekára OS SR. Aj keď striktne dodržiavame všetky zásady ochrany zdravia pri práci a epidemiologické opatrenia, ochoreniu príslušníkov ozbrojených síl, ktorí sú nasadzovaní v prvej línii v boji s pandémiou sa nedá úplne zabrániť. Preto sme neustále pripravení zabezpečiť potrebnú zdravotnú starostlivosť nie len občanom SR, ale hlavne vlastným vojakom,“ vysvetlil zástupca hovorcu OS SR kapitán Peter Poldruhák.

Na Slovensku je zatiaľ potvrdených viac ako 970 pozitívnych prípadov koronavírusu. Takmer 170 ľudí sa z nákazy vyliečilo a počet obetí pandémie stúpol na osem.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel ZmekoPeter Poldruhák
Firmy a inštitúcie Ozbrojené sily SR