Ďalší útok na sestru na žilinskom urgente

Zilina_urgent2.jpg
Urgentný príjem vo FNsP Žilina Foto: FNsP Žilina
Opitý pacient spôsobil sestre zranenie kolena. Nemocnica si už musí platiť strážnu službu.

Necelé dva mesiace po fyzickom útoku pacienta na sanitárku urgentného príjmu rieši žilinská nemocnica opäť podobný prípad. Opitý muž napadol sestru internej ambulancie urgentného príjmu. Informovala o tom hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

Krátko pred jedenástou večer priviezla v piatok 31. mája 2019 na urgentný príjem Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Žiline rýchla zdravotná služba opitého návštevníka žilinských Staromestských slávností.

Verbálne agresívne správanie prerástlo do násilného vstupu do ambulancie a následného útoku na prítomnú sestru. Podgurážený muž ju odhodil na zem. „Vďaka rýchlej reakcii stlmila sestra pád rukami a z incidentu vyviazla so zranením kolena,“ priblížila Záteková.

Pacienta sprevádzala počas ďalších vyšetrení už privolaná polícia, ktorá v krátkom čase dorazila na miesto. Muž ostal v nemocnici ešte niekoľko hodín na pozorovanie.

Zvažujú trestné oznámenie

Podľa slov generálneho riaditeľa FNsP Žilina Igora Stalmaška je absolútne neprijateľné, aby sa zdravotníci museli počas služby báť o svoje zdravie pri útokoch zo strany pacientov.

Je to už druhý takýto incident len v priebehu dvoch mesiacov. Ani nehovorím o ostatných, ktoré boli síce rovnako v znamení alkoholu a agresivity, no vďakabohu, neprekročili hranicu násilia. Ako môže sestra, lekár či sanitár poskytovať pacientovi dôkladnú starostlivosť, keď nevie, kedy naňho človek, ktorému sa on snaží pomôcť, zaútočí? Toto je neprípustné,“ zdôraznil Stalmašek.

Žilinská nemocnica podala v apríli v prípade útoku na sanitárku trestné oznámenie. Podobný postup zvažuje i tentokrát.

Musia si platiť strážnu službu, záchytky sa stále neobnovujú

Počas sviatkov si priplácame strážnu službu. Ostáva priamo na urgentnom príjme práve v nočných hodinách, aby dohliadala na bezpečnosť nielen našich zamestnancov, ale aj ostatných návštevníkov,“ informoval Stalmašek.

Vzhľadom na aktuálnu situáciu budeme musieť tieto služby rozšíriť aj pri podobných mimoriadnych podujatiach,“ konštatoval.

S tým sa však spájajú ďalšie finančné náklady, ktoré, čo je smutné, by sme mohli namiesto na opitých pacientov využiť radšej na zvýšenie kvality zdravotnej starostlivosti,“ dodal riaditeľ nemocnice. Prioritou by preto podľa neho malo byť predovšetkým plošné riešenie absencie záchytných staníc v rámci celého Slovenska.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor Stalmašek
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina