V Dánsku začnú testovať liek, ktorý by mohol zvýšiť prežívanie pacientov s COVID-19 v kritickom stave

Laboratórium
Foto: ilustračné, Getty Images

Dánski vedci začnú testovať liek, ktorý by podľa nich mohol zvýšiť prežívanie pacientov nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 vo vážnom stave.

Štúdia, na ktorej sa podieľajú nemocnice z regiónu dánskeho hlavného mesta a diagnostická spoločnosť BioPorto A/S, získala na tento účel tri milióny dánskych korún (v prepočte zhruba 402-tisíc eur) od Innovation Fund Denmark.

Viac o téme: Koronavírus

Ochoreniu COVID-19 podľahne viac ako polovica pacientov na podporných prístrojoch a jednotkách intenzívnej starostlivosti. Prvotnou príčinou týchto úmrtí je takzvaný Syndróm akútnej respiračnej tiesne (ARDS).

Výskum profesora Pära I Johanssona z oddelenia klinickej imunológie kodanskej Rigshospitalet to pripisuje poškodeniu kapilár, ktoré vedie k zníženiu prietoku krvi a kyslíkovej deprivácii životných orgánov.

Dánski vedci v tejto súvislosti zistili, že liek Iloprost (prostacyklín), ktorý sa používa pri liečbe niektorých druhov pľúcnej artériovej hypertenzie, môže zredukovať poškodenie kapilár a tak pôsobiť proti ARDS a zvýšiť prežívanie pacientov s COVID-19.

Vedci získali financovanie na 12-mesačnú randomizovanú pilotnú štúdiu, ktorej cieľom je v skupine 80 pacientov porovnať účinnosť lieku oproti placebu. Na identifikovanie pacientov s vážnym poškodením kapilár do štúdie použijú biomarker trombomodulín. Informácie agentúre SITA poskytla spoločnosť BioPorto.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom