Dánsko nebude očkovať vakcínou Johnson & Johnson, podľa úradov výhody neprevažujú nad rizikom

Johnson & Johnson vakcina
Vakcína proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Foto: SITA/AP

Dánsko vylúčilo z vakcinačnej kampane proti koronavírusu jednodávkovú očkovaciu látku Johnson & Johnson.

Viac o téme: Koronavírus

Ako v pondelok uviedli tamojšie zdravotnícke úrady, cieľom tohto kroku je vyšetriť správy o zriedkavých, no potenciálne nebezpečných krvných zrazeninách, ktoré sa vyskytli u niekoľkých osôb po zaočkovaní touto vakcínou.

Prestali podávať aj AstraZenecu

Dánsko už predtým z rovnakého dôvodu prestalo podávať vakcínu AstraZeneca, ktorú vyvinuli na podobnom základe ako Johnson & Johnson.

Dánsky zdravotnícky úrad vo vyhlásení uviedol, že „dospel k záveru, že výhody podania vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson neprevažujú nad rizikom možných nepriaznivých účinkov“.

Zriedkavé krvné zrazeniny

Európska lieková agentúra (EMA) 20. apríla informovala, že vakcína Johnson & Johnson môže vo výnimočných prípadoch viesť k tvorbe zriedkavých krvných zrazenín. Jej prínosy napriek tomu vysoko prevažujú nad prípadnými rizikami.

„Keďže epidémia ochorenia COVID-19 v Dánsku je v súčasnosti pod kontrolou a očkovanie ostatnými dostupnými vakcínami uspokojivo napreduje, dánsky zdravotnícky úrad sa rozhodol pokračovať v národnej očkovacej kampani bez vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson,“ dodal spomenutý úrad.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZenecaEMA Európska lieková agentúraJohnson & Johnson (J&J)