Dánsko počká s očkovaním vakcínou AstraZeneca ďalšie tri týždne, úrady stále posudzujú vedľajšie účinky

Virus Outbreak Eastern Europe Vaccines
V Dánsku vakcínou AstraZeneca zaočkovali asi 150-tisíc ľudí. Foto: Ilustračné, SITA/AP

Dánske úrady počkajú ďalšie tri týždne, aby rozhodli, či začnú znovu používať vakcínu proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Informovala o tom vo štvrtok tamojšia lieková agentúra. Rozhodnutie „bolo prijaté na základe predpokladaných vedľajších účinkov“, uviedla predstaviteľka agentúry Tanja Erichsenová, podľa ktorej pokračujú v posudzovaní vakcíny.

Dôkazy nie sú k dispozícii

Dánsko používanie vakcíny dočasne pozastavilo 11. marca ako prvá krajina v Európe. Zodpovedné úrady prijali rozhodnutie ako preventívne opatrenie, keď týždeň po podaní vakcíny zomrela 60-ročná žena, ktorej sa vo viacerých častiach tela vytvorili krvné zrazeniny.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Krátko nato prišla správa o úmrtí ďalšej osoby, ktorá sa tiež nechala zaočkovať vakcínou AstraZeneca. Dôkazy, že za úmrtia môže vakcína, podľa dánskych úradov nie sú k dispozícii. Podľa Erichsenovej však „nemožno vylúčiť, že existuje spojenie medzi vakcínou a veľmi zriedkavými prípadmi krvných zrazenín“.

Neočkujú ani v Nórsku a Švédsku

Používanie vakcíny je v Dánsku predbežne pozastavené najmenej do 18. apríla. Očkovanie vakcínou AstraZeneca dočasne prerušili aj v Nórsku a Švédsku. Viaceré európske krajiny, ktoré prijali obdobné rozhodnutia, medzitým jej používanie obnovili.

Reagovali tak na stanovisko Európskej liekovej agentúry (EMA), ktorá označila prípravok za bezpečný. Podľa EMA prínosy vakcíny prevyšujú riziká a možno ju podávať. Prípadom krvných zrazenín však treba naďalej venovať pozornosť.

V Dánsku vakcínou AstraZeneca zaočkovali asi 150-tisíc ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie AstraZeneca