Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ehealth_bezpecnost.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay.com
9. 02. 2018 7:42 Zdravotníctvo od vZdravotnictve.skSITA Diskusia

Dáta v eZdraví sú zabezpečené, uistil NCZI pacientov

Deťom od narodenia do 15 rokov by podľa šéfa NCZI malo Ministerstvo vnútra SR vydávať identifikačné karty s čipom v dvoch verziách, aspoň také boli závery a prísľuby po rokovaní s dotknutým ministerstvom.

Technické problémy v ambulanciách pri nasadzovaní elektronického zdravotníctva, obavy pacientov o bezpečnosť svojich dát, či predĺženie času vyšetrenia. Pacienti diskutujú o slovenskom elektronickom zdravotníctve a otázky kladú aj Asociácii na ochranu práv pacientov (AOPP) SR.

Aj preto asociácia iniciovala stretnutie s generálnym riaditeľom Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Petrom Blaškovitšom. Ako pacientsku organizáciu ubezpečil šéf NCZI, bezpečnosť dát je zaistená a pacienti sa nemusia obávať.

Dvojaké karty pre deti

Deťom od narodenia do 15 rokov by podľa Blaškovitša malo Ministerstvo vnútra SR vydávať identifikačné karty s čipom v dvoch verziách, aspoň také boli závery a prísľuby po rokovaní s dotknutým ministerstvom.

Jedna verzia bude bez fotografie, pomocou takejto identifikačnej karty si napríklad aj rodič bude môcť pozrieť záznamy svojho dieťaťa. Druhá, spolu s fotografiou, by okrem tohto účelu mala tiež slúžiť aj na cestovanie v rámci Európskej únie.

Podľa AOPP možno zložitejšie bude motivovanie seniorov, ktorí majú občiansky preukaz s neobmedzenou platnosťou, k jeho výmene za iný.

„Ak by najzávažnejším problémom mali byť poplatky za vystavenie nového dokladu, budeme hľadať s predstaviteľmi ministerstiev riešenie, aby sme seniorov od poplatkov oslobodili,“ uviedol Blaškovitš.

eZdravie sa rozvíja ďalej

NCZI robí pravidelné reportingy za účelom eliminácie problémov a odstraňovania chýb.

Podľa AOPP je potrebné si uvedomiť, že v zdravotníctve máme zhruba 70 dodávateľov zdravotníckych informačných systémov a treba zabezpečiť ich vzájomné prepojenie a kompatibilitu so systémom eZdravie.

Slovenské elektronické zdravotníctvo čaká v najbližšom období niekoľko ďalších krokov. Zapojiť sa doň musia všetky lekárne, momentálne je pripojených približne 80 % z nich.

Aktuálne nie je ešte implementovaný pacientsky sumár a v súčasnosti lekár – špecialista nevidí všetky predpísané lieky pacientovi.

Pozor na preukazy pracovníkov

Ako dodala pacientska organizácia, elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka ešte stále nemajú k dispozícii niektorí poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.

Žiadosť o vydanie elektronického preukazu zdravotníckeho pracovníka si podalo približne 85 tisíc poskytovateľov, lekárov a sestier. Do NCZI prišlo okolo 8 tisíc chybných žiadostí, v ktorých boli nesprávne údaje pri kóde lekára. Tritisíc takýchto žiadostí sa podarilo vyčistiť, 5 tisícok ešte overujú.

„Overovanie všetkých žiadostí je dôležité, vďaka nemu nedostane elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka poskytovateľ zdravotnej starostlivosti, ktorý na to nemá oprávnenie. Zamedzí sa tak napríklad prípadom, keď pacientov operovali na nelegálnej klinike,“ dodala prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Odporúčané články

Aktualizované: Lekárnická komora odmieta návrh zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou Slovenské eZdravie je lídrom elektronizácie zdravotníctva v krajinách V4

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom zo zdravotníctva raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Aktualizované: Súd rozhodol o Rybaničovi, ktorý nazrel do účtov exministra Kaliňáka Video: Kličko a jeho rodina sa ocitli v ohrození života, v strojovni jachty vypukol požiar Nezamestnaných čaká menej behania po úradoch, o dávku bude možné žiadať aj na úrade práce Foto: Pellegriniho vítali v Stropkove chlebom a soľou, vláda odklepla okresu milióny eur Voľba kandidátov na ústavných sudcov: Koalícia hovorila o dohode na menách, ale zvolili iba Pfundtner Video: Za dva dni prišlo na cestách o život desať ľudí, polícia sprísni kontroly (aktualizované) Foto: Prezidentka Čaputová sa v Bruseli stretla so Stoltenbergom a Junckerom, prijal ju aj kráľ Filip (aktualizované)

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X