Slovenské zdravotníctvo môže prísť o stovky lekárov, hrozia výpoveďami

Operácia, transplantácia, lekári
Lekári sa v deklaráciách zaviazali, že od januára budúceho roka budú pracovať nadčas už iba v medziach zákona a pracovnej zmluvy. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
  • aktualizované 5. novembra, 17:30

Odborármi navrhované riešenia personálnej stabilizácie lekárov a zdravotných sestier, ozdravenie nemocníc a zabezpečenie starostlivosti o pacientov podporila rozhodujúca väčšina nemocničných lekárov formou podpisu deklarácie o pripravenosti k výpovediam zo služieb.

Ako uviedol na piatkovej tlačovej konferencii predseda Lekárskeho odborového združenie (LOZ) Peter Visolajský, takzvané deklarácie o nadčasoch podpísalo 2 511 lekárov z fakultných, univerzitných a regionálnych nemocníc, čo predstavuje nadpolovičnú väčšinu všetkých nemocničných lekárov. Odborári zároveň vyzvali zodpovedných, aby sa situáciou začali okamžite zaoberať.

Reforma nemocníc nič nevyrieši

Podľa Visolajského slov sa od septembra tohto roka, kedy združenie predstavilo deklarácie o nadčasoch, nič nezmenilo, situácia sa iba naďalej zhoršuje. „Napriek tomu, že iné krajiny pristúpili k razantnému zvýšeniu miezd lekárov a sestier, Slovensko v tejto veci nekoná,” dodal predseda LOZ.

K vyriešeniu situácie s hroziacim nedostatkom lekárskeho personálu na pokrytie všetkých nadčasov nepomohlo ani stretnutie s ministrom zdravotníctva SR Vladimírom Lengvarským. Visolajský uviedol, že Ministerstvo zdravotníctva SR vidí jediné riešenie situácie v pripravovanej reforme nemocníc, ktorá však podľa odborárov nič nevyrieši, naopak, situáciu ešte zhorší a zdravotníckeho personálu bude ubúdať stále viac.

Hlas chce vyššie platby za poistencov

Iniciatívu LOZ podľa Visolajského podporili aj Slovenská lekárska komora a Lekárska fakulta Univerzity Komenského v Bratislave. Za podporu sa poďakovali aj prezidentke SR Zuzane Čaputovej. Na tlačovú konferenciu zareagovala tiež strana Hlas – Sociálna demokracia.

Bývalý minister zdravotníctva a člen zdravotníckeho výboru Národnej rady SR Richard Raši lekárom takisto vyjadril podporu.

„Ministra zdravotníctva som opakovane vyzýval, aby odmeňovanie zdravotníkov riešil, pretože o lekárov a sestry bojujú všetky krajiny v Európe. Minister však neurobil nič. Preto strana Hlas pri rokovaní o štátnom rozpočte navrhne navýšenie platieb za poistencov štátu o pol miliardy eur, ktoré by sa mali presunúť z rezervy vlády,” dodal.

Na ministerstve sa tvrdo pracuje

Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii uviedlo, že si prácu lekárov nesmierne váži a ďakuje im, no zároveň prosí lekárov, aby sa sústredili na pacienta a pomoc v jeho uzdravení.

„Ubezpečujeme zároveň, že tím na ministerstve zdravotníctva tvrdo pracuje na tom, aby sme na jednej strane pandémiu zvládli a na druhej strane tvrdo pracujeme na viacerých dôležitých systematických krokoch v prospech pacienta a zdravotníkov v systéme,” doplnila hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

Dodala zároveň, že okrem pripravovaných reforiem pracujú aj na tom, aby sa finančné ohodnotenie zdravotníkov od budúceho roku zlepšilo, aby mali lepšie podmienky a boli za svoju prácu adekvátne ohodnotení. Ministerstvo tiež pripomenulo, že zdravotníci zatiaľ ako jediní budú mať valorizované platy.

O situáciu sa zaujíma aj Heger

K téme sa vyjadril aj predseda vlády SR Eduard Heger, ktorý prostredníctvom hovorkyne Ľubice Janíkovej uviedol, že sa o situáciu v zdravotníctve intenzívne zaujíma, navštevuje nemocnice a komunikuje aj so samotnými zdravotníkmi.

Otázku odmeňovania zdravotníkov rieši okrem rezortu zdravotníctva aj Ministerstvo financií SR.

„Premiér Heger očakáva výsledky týchto rokovaní. Minister Lengvarský ho však zároveň už informoval o tom, že zdravotníci budú mať valorizované platy,” dodala Janíková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerPeter VisolajskýRichard RašiVladimír LengvarskýZuzana ČaputováZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaLOZ Lekárske odborové združenieMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSLeK Slovenská Lekárnická Komora