Delta variant si vyberá svoju daň, košickej univerzitnej nemocnici nestačia ani reprofilizované lôžka

Univezitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach
Až 92 percent covidových pacientov prijatých do nemocnice nie je očkovaných. Foto: www.facebook.com

V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP) Košice opäť stúpol počet pacientov s ochorením COVID-19. Informoval o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

„Hospitalizovaných máme za uplynulé dni od 65 do 73 covidových pacientov. Reprofilizované lôžka sa v priebehu uplynulých dní naplnili natoľko, že sme pre nich museli vyčleniť ďalšie pracovisko. Denne prijímame na hospitalizáciu od päť do desať pacientov. Momentálne tak máme 103 covidových lôžok, ktoré sú naplnené na 65 percent,“ opisuje situáciu generálny riaditeľ UNLP Košice Ján Slávik.

Viac o téme: Koronavírus

Osem pacientov je v kritickom stave, napojených na umelú pľúcnu ventiláciu, 14 potrebujú neinvazívnu ventiláciu, vysokoprietokový kyslík.

Psychiatrických pacientov presunuli

„Za september sme zaznamenali 31 obetí COVID-19, sú to mimoriadne vysoké čísla. Až 92 percent covidových pacientov nie je očkovaných, nebezpečný delta variant si vyberá svoju daň. Mnohým úmrtiam sa dalo predísť, pokiaľ by boli pacienti očkovaní,“ uviedol Slávik.

V UNLP uzavreli na pracovisku na Rastislavovej ulici časť neurologického oddelenia.

„Pre liečbu covidových pacientov sme na klinike vyčlenili ďalších 22 lôžok. Dve z nich budú slúžiť pre pacientov s ochorením COVID-19, ktorí sú zároveň po cievnej mozgovej príhode. Pre psychiatrických pacientov s COVID-19 máme vyčlenené lôžka na II. psychiatrickej klinike,“ vysvetľuje výkonný riaditeľ UNLP Košice pre liečebno-preventívnu starostlivosť Ľuboslav Beňa.

Pri triáži preverujú viaceré informácie

S prechodom do 2. fázy ohrozenia podľa platného COVID automatu sa od pondelka 4. októbra upravila triáž pacientov. Poverení zamestnanci na triážach sa okrem štandardného merania telesnej teploty pýtajú vstupujúcich osôb, či nemajú nariadené karanténne opatrenia a či nemajú pozitívny test na COVID-19.

Na triáži zároveň preverujú, čí sú pacienti očkovaní, respektíve testovaní, prípadne sú telefonicky dohodnutí s prislúchajúcou ambulanciou na osobitnom postupe. To znamená, že budú testovaní pred samotným ošetrením.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján SlávikĽuboslav BeňaMonika Krišková
Firmy a inštitúcie UNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice