Denný prírastok úmrtí spojených s koronavírusom sa v Rusku približuje tisícke, lockdown je vylúčený

Koronavírus, Rusko
Foto: ilustračné, SITA/AP

Denný počet nových potvrdených infekcií koronavírusom a úmrtí na ochorenie COVID-19 v Rusku v piatok dosiahli ďalší rekord.

Vládny úrad pre boj proti pandémii za uplynulých 24 hodín nahlásil 32 196 nových potvrdených nákaz a 999 úmrtí. Rusko v posledných týždňoch opakovane láme rekordy a denný počet obetí sa stabilne blíži k cifre 1000.

Vládne všeobecný skepticizmus

Ruská vláda tento týždeň informovala, že úplne vakcinovaných je len približne 43 miliónov čiže zhruba 29 percent obyvateľstva 146-miliónovej krajiny.

Úrady sa snažia zrýchliť tempo vakcinácie lotériami, odmenami a inými stimulmi. Avšak všeobecne rozšírený skepticizmus a protirečivé signály zo strany oficiálnych predstaviteľov túto snahu maria.

Napriek rastúcemu počtu obetí Kremeľ vylúčil nový celoštátny lockdown, aký prijal na začiatku pandémie. Vtedajšie reštrikcie totiž vážne poškodili ekonomiku a podkopali popularitu prezidenta Vladimira Putina.

Mnohé mestá žijú normálne

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov vo štvrtok povedal, že reštrikcie môžu sprísniť miestne úrady, ak sa zdravotné systémy regiónov začnú blížiť k vyčerpaniu svojich kapacít.

Niektoré z 85 ruských regiónov už obmedzili účasť na veľkých verejných podujatiach a vstup do divadiel či reštaurácií.

Avšak v Moskve, Petrohrade a v mnohých iných ruských mestách pokračuje normálny život, pričom firmy pôsobia ako zvyčajne a nosenie rúšok sa veľmi nevynucuje.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom