Depresia či demencia. COVID-19 zvyšuje riziko psychologických a neurologických porúch, tvrdí štúdia

Depresia, smútok
Foto: ilustračné, Getty images

Vedci zistili, že u ľudí s diagnostikovaným ochorením COVID-19 v uplynulých šiestich mesiacoch bola vyššia pravdepodobnosť vzniku depresie, demencie, psychóz a mŕtvice. Informoval o tom spravodajský web BBC.

Až u tretiny pacientov so spomenutým ochorením sa vyvinula psychologická alebo neurologická porucha, prípadne nastal jej relaps.

Príčinou bol asi stres z choroby

Ešte väčšie riziko bolo u tých, ktorých museli s koronavírusom prijať do nemocnice alebo na jednotku intenzívnej starostlivosti.

Zo záznamov viac ako 500-tisíc pacientov s koronavírusom vyplynulo, že najbežnejšou diagnózou u nich boli úzkosť a poruchy nálady. Spôsobil to pravdepodobne stres z choroby alebo prevezenia do nemocnice.

Mŕtvica a demencia boli pravdepodobnejšie podmienené biologickými dopadmi samotného vírusu alebo všeobecnej reakcie tela na infekciu.

Vyššia pravdepodobnosť porúch

Ochorenie COVID-19 nepreukázalo súvislosť so zvýšeným rizikom Parkinsonovej choroby alebo Guillainovho-Barrého syndrómu.

U postihnutých bola o 16 % vyššia pravdepodobnosť vzniku psychologickej alebo neurologickej poruchy po prekonaní COVID-19 ako po iných respiračných infekciách a o 44 % vyššia pravdepodobnosť ako u ľudí zotavujúcich sa z chrípky.

Navyše, čím viac bol pacient chorý na COVID-19, tým pravdepodobnejšie bolo, že sa u neho prejavia psychologické alebo neurologické poruchy.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom