Detská onkológia na Slovensku oslavuje 35 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Onko
Svetozár Dluholucký | Foto: SITA/Jakub Julény

Klinika pediatrickej onkológie a hematológie dosahuje v súčasnosti 80-percentnú úspešnosť liečby detských pacientov

V najstaršom onkologickom pracovisku špecializovanom na detských pacientov v Slovenskej republike v Banskej Bystrici si dnes na tlačovej konferencii pripomenuli 35. výročie jeho založenia.

Počas celej histórie tu liečili 1 444 detských pacientov. V súčasnosti je pokračovateľom prvého detského onkologického centra Klinika pediatrickej onkológie a hematológie SZU v Detskej fakultnej nemocnici s poliklinikou (DFNsP) Banská Bystrica.

Klinika dosahuje 80 percentnú úspešnosť liečby, čo je podľa prednostky kliniky Evy Bubanskej podobná úspešnosť, ako majú iné špičkové pracoviská v Európe.

Centrum vzniklo v roku 1983

Detské onkologické centrum vzniklo ako prvé svojho druhu na Slovensku v roku 1983 v Banskej Bystrici.

„Už koncom 70. rokov mali detskí pacienti v Banskej Bystrici možnosť liečiť sa najnovšími metódami, ktoré boli dostupné iba v Prahe. Stále to bolo ale iba v rámci klasickej detskej medicíny. Situácia sa zlepšila inštitucionalizovaním onkologického centra,“ zaspomínal si jeden z jeho zakladateľov Svetozár Dluholucký.

Ten teraz pôsobí ako poradca riaditeľa pre vedu a medicínsky rozvoj v DFNsP a prodekan Fakulty zdravotníctva Slovenskej zdravotníckej univerzity v Bratislave so sídlom v Banskej Bystrici.

Ocenili zakladateľov

Pri príležitosti 35. výročia ocenila ministerka zdravotníctva zakladateľské osobnosti, ktoré stáli pri zrode detskej onkológie na Slovensku.

Patria medzi nich okrem Svetozára Dluholuckého aj Eva Bubanská, Kristína Husáková, Viera Bajčová, Terézia Stančoková a Emília Kaiserová.

„Dnes som sa opäť presvedčila, že na Slovensku vieme robiť špičkovú medicínu a to aj v takých náročných medicínskych odvetviach, akými sú detská onkológia a hematológia. Som na našich špičkových odborníkov patrične hrdá a patrí im uznanie a vďaka za ich prácu,“ uviedla Kalavská.

Podľa nej ministerstvu záleží aj na úrovni pracovísk, aby sa pacienti liečili v adekvátnych podmienkach.

Tri špecializované kliniky v SR

Za rok je na Slovensku diagnostikovaných približne 200 prípadov onkologických ochorení detí a mladistvých, ktoré sa liečia na troch špecializovaných klinikách.

Okrem Banskej Bystrice sú v Bratislave a Košiciach.

„Liečba onkologických ochorení v detskom veku je vo všetkých troch centrách rovnaká a dostupnosť pracoviska pre jednotlivé regióny vnímame ako veľmi aktuálnu a potrebnú,“ povedala Bubanská.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie DFNsP Detská fakultná nemocnica s poliklinikou Banská Bystrica